Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement

Ulica Henryka Łasaka (proj. Nowozabielska) - ulica położona w dzielnicy Wawer w obszarze MSI Las. Wychodzi ona na południu z ul. Kadetów i biegnie na północ krzyżując z licznymi uliczkami, ul. Ogrody i ul. Gułowską aby zakończyć się na ul. Stoczniowców.

Projekt i budowa[]

Plany zbudowania ulicy istniały już co najmniej od 2005 roku, na który przypada początek przyspieszonej zabudowy osiedla Las, ponieważ od wtedy na nowych osiedlach pozostawiano pod ulicę rezerwę w terenie. 5 lipca 2011 roku rozstrzygnięto przetarg na projekt ulicy. Przetarg na budowę ulicy został ogłoszony przez Urząd Dzielnicy Wawer 4 października 2013 roku, a w listopadzie wybrano najkorzystniejszą ofertę. Wykonawca miał do zbudowania kanalizację, odwodnienie ulicy, oświetlenie wraz z chodnikami, drogę z betonu asfaltowego szerokości 6 m z jednostronnym chodnikiem o szerokości 1,5 m z płyt betonowych, oddzielony od jezdni pasem zieleni na całej długości po stronie wschodniej oraz asfaltowy ciąg pieszo-rowerowy o szerokości 3 m po przeciwnej stronie chodnika. Nie było oficjalnego otwarcia ulicy, jednak ruch na niej dopuszczono na początku kwietnia 2014 roku, a 3 listopada 2014 roku ulicą ruszyła linia autobusowa 219.

Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego obszaru Las, ulica ma zostać w przyszłości przedłużona na południe do skrzyżowania ulic Papierowej i Zabielskej.

Nazwa[]

W fazie projektowania ulicę nazywano Nowozabielską w związku z tym, że ma ona połączyć się z istniejącą ul. Zabielską, jednak jeszcze przed jej zbudowaniem radni dzielnicy Wawer zdecydowali aby ulicę nazwać później imieniem Henryka Łasaka, mieszkańca osiedla, a dawnej wsi Las, kolarza, pięciokrotnego medalisty mistrzostw Polski, a później trenera kolarskiego, który poprowadził polskich kolarzy do wielu bezprecedensowych w historii tej dyscypliny w Polsce sukcesów, tragicznie zmarłego w wypadku samochodowym. Przy oficjalnym nadawaniu nazwy ulicy rozważano także kandydaturę Stanisława Królaka, również kolarza i mieszkańca Lasa, sąsiada Łasaka, padła też propozycja nadania nazwy pilota inżyniera Ludomiła Rayskiego - ostatecznie nazwę Henryka Łasaka rada miasta nadała ulicy 15 stycznia 2015 roku uchwałą IV/65/2015.

Otoczenie[]

Na początku 2015 roku do ulicy przypisane zostały adresy starszych budynków jednorodzinnych i gospodarstw, przypisanych wcześniej adresowo do ul. Sęczkowej i ul. Poprawnej, a położonych w biegu nowej ulicy. Na rogu ul. Łasaka i ul. Kadetów znajduje się Szkoła Podstawowa nr 128, przeznaczony do wybudowania przy ulicy jest ogólnodostępny plac zabaw. Przy ulicy znajdują się przystanki autobusowe zespołów Stoczniowców, Łasaka i Poprawna.

Advertisement