FANDOM


Disambig
Ten artykuł dotyczy osiedla. Zobacz też: Osada Jazdów i Ulica Jazdów.
Ujazdów MSI

Ujazdów na tle Śródmieścia wg MSI

Łazienki ok.1900

Łazienki Królewskie około 1900 roku

Nadstawem2

Łazienki Królewskie

Zamek Ujazdowski od storny Parku Agrykola

Zamek Ujazdowski, widok od strony Parku Agrykola

Ujazdów – obszar Miejskiego Systemu Informacji położony w południowo-wschodniej części Śródmieścia, ograniczony Wisłą od wschodu, południową granicą Portu Czerniakowskiego, ulicą Czerniakowską, Nowosielecką, Podchorążych i Gagarina od południa, Spacerową, Klonową, aleją Szucha i Alejami Ujazdowskimi od zachodu oraz ulicą Piękną, skarpą wiślaną i aleją Armii Ludowej od północy.

HistoriaEdytuj

Na tym terenie już w XII wieku istniał polski gród Jazdów – najważniejszy na obszarze ówczesnej Warszawy. Miał on za zadanie chronić przeprawy przez Wisłę. Zniknął jednak w wyniku najazdu litewskiego w 1262 roku oraz walk bratobójczych w 1281 roku, w wyniku czego zadecydowano o przeniesieniu grodu na północ, gdzie dał początek Starej Warszawie. Żadne z dotychczas prowadzonych badań archeologicznych nie potrafiły jednak wskazać dokładnej lokalizacji Jazdowa.

W późniejszym okresie na terenie dzisiejszego Parku Ujazdowskiego istniała wieś Ujazdów i należała do dóbr królewskich, istniała także niedaleko wieś Myślewice. W jej pobliżu królowa Bona wzniosła dla siebie drewnianą willę, w 1624 roku rozbudowaną w Zamek Ujazdowski, natomiast w 1731 roku król August II Mocny założył Drogę Kalwaryjską, przodka Alej Ujazdowskich. We wsi istniał kościół św. Anny oraz cmentarz, a jej tereny uprawne rozciągały się aż na dzisiejsze Pole Mokotowskie. Wieś została przeniesiona w nowe miejsce około 1770 roku, kiedy to w wyniku pomysłu króla Stanisława Augusta Poniatowskiego stworzono "Oś Stanisławowską", a "nowa wieś" znalazła się na głównej osi prowadzącej od Zamku Ujazdowskiego na zachód na pola elekcyjne Woli. Wówczas ukształtował się istniejący do dziś układ placów gwiaździstych w tej okolicy. Natomiast z istniejącej od XVII wieku Łazienki Lubomirskiego utworzono zespół pałacowo-parkowy Łazienki Królewskie. Ujazdów otoczony został Okopami Lubomirskiego i w 1791 roku wszedł w granice Warszawy.

W XIX wieku Ujazdów był dzielnicą peryferyjną miasta, jednak Łazienki Królewskie były popularnym miejscem spacerów. Na północ od nich powstał Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, a dalej znajdował się teren wystawowy, na którym w 1896 otwarto Park Ujazdowski. Na jego wschodnim skraju przez cały wiek działał Szpital Ujazdowski. Poniżej skarpy ulokowały się liczne rosyjskie garnizony wojskowe. Nieznacznie zabudowywały się tereny w okolicy ulicy Czerniakowskiej oraz alei Szucha i ulicy Klonowej.

Ujazdów przesadnie nie ucierpiał podczas II wojny światowej, z tego względu, że spory obszar wszedł w skład tzw. dzielnicy niemieckiej, którą ominęło powstanie warszawskie. Zniszczeniu uległy nieliczne budynki przy Alejach Ujazdowskich oraz zabudowania w rejonie Czerniakowskiej i Łazienkowskiej. Mocno ucierpiały Łazienki Królewskie, te jednak wkrótce odtworzono. Zaraz po wojnie przy ul. Jazdów wzniesiono osiedle tymczasowych domków fińskich, które dotrwały do dzisiaj. W latach 1971-1974 Ujazdów przecięły nowo wybudowane trasy szybkiego ruchu: Trasa Łazienkowska oraz Wisłostrada.

W przyszłości w Ujazdowie ma powstać Muzeum Historii Polski.

Najważniejsze obiektyEdytuj

Wśród znajdujących się w Ujazdowie obiektów należy wymienić:

Linki zewnętrzneEdytuj


Obszary Śródmieścia wg Miejskiego Systemu Informacji

MuranówNowe MiastoPowiśleSolecStare MiastoŚródmieście PołudnioweŚródmieście PółnocneUjazdów


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.