Budynek Teatru Rampa

Budynek Teatru Rampa widoczny od strony skweru S. Wiecheckiego

Teatr Rampa – teatr położony na Targówku przy ul. Kołowej 20. Budynek, w którym mieści się teatr „Rampa”, powstał we wczesnych latach pięćdziesiątych. Otaczały go wtedy tylko małe domki i ogródki, dziś na ich dawnym miejscu wyrastają wysokie bloki. Niekiedy spotyka się opinie, że budynek początkowo miał służyć jako jedna z węzłowych stacji metra, ale nie znajdują one potwierdzenia w dokumentacji – jest to tylko legenda miejska.

Historię Teatru Rampa zapoczątkował Marian Jonkajtys, który kierował teatrem w latach 19751982. Najpierw przekształcał scenki i pomieszczenia powstałego tu domu kultury dla potrzeb spektakli. Jonkajtys stworzył scenę muzyczną, zapewniany przez władze o rychłych narodzinach nowoczesnego teatru muzycznego na Pradze. Obok zespołu aktorskiego pracowali w teatrze muzycy i tancerze. W teatrze grali m.in. Alicja Majewska, Danuta Rinn, Jerzy Złotnicki, Ewa Śnieżanka oraz Tadeusz Ross.

Po Jonkajtysie kierowanie Teatrem Rampa przejął Jan Krzyżanowski (1981–1987). Wówczas był on znanym animatorem kultury. Krzyżanowski zmienił profil teatru, wskutek czego obok spektakli muzycznych pojawiła się galicyjska sztuka „Królowa Przedmieścia”, pojawiły się sztuki klasyczne oraz sztuki współczesnych polskich dramaturgów. Krzyżanowski zaprosił do współpracy wielu znanych muzyków np. Juliusza Loranca, Lucjana Kaszyckiego czy Janusza Senta. Skład zespołu aktorskiego również obfitował w indywidualności. Wymieńmy tylko Sławę Przybylską, Aleksandrę Koncewicz, Józefa Fryźlewicza, Mieczysława Voita, Barbarę Horawiankę i Andrzeja Tomeckiego.

W 1986 roku w teatrze rozpoczęła się jego przebudowa. Zaczęła się również jego kolejna przemiana – od sezonu 1987/88 Teatr objął Andrzej Strzelecki na fali swego pedagogicznego sukcesu. Polska wersja musicalu „Złe zachowanie” stała się hitem. Strzelecki, który był zarówno reżyserem jak i aktorem, odkrył dla polskiej sceny prawdziwy musical, a na bazie swoich studentów stworzył nowy zespół Teatru Rampa. Wielkim sukcesem były występy Musicalu „METRO”, na deskach teatru Rampa, którego głównym choreografem był Janusz Józefowicz.

W roku 1996 konkurs na stanowisko dyrektora naczelnego wygrał Andrzej Maciejewski – dyrektor Muzeum Paderewskiego, był on również animatorem kultury i menadżerem. Podczas jego kierowania teatr powrócił do wielofunkcyjnego modelu teatru jako Ośrodka Sztuki.

Konkretyzacja planów Maciejewskiego przyniosła w sezonie 1997/98 zmianę dyrektora artystycznego. Został nim Krzysztof Miklaszewski – teoretyk i praktyk teatralny.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.