Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Fasada Teatru Narodowego

Teatr Wielki

Teatr Narodowy - teatr państwowy z siedzibą w Warszawie, mający status pierwszej sceny dramatycznej w Polsce, który w zamyśle ma gromadzić ścisłą elitę aktorów i reżyserów teatralnych. Jego siedziba znajduje się obecnie w gmachu Teatru Wielkiego na placu Teatralnym. Dyrektorem naczelnym Teatru jest Krzysztof Torończyk, zaś dyrektorem artystycznym Jan Englert.

Historia

Teatr Narodowy (widokówka z początku XX wieku)

Za datę założenia Teatru Narodowego uznaje się rok 1765. Pierwsza premiera miała miejsce 19 listopada 1765 roku. Była to komedia "Natręci" Józefa Bielawskiego. Zespół grał w tzw. Operalni, potem w pałacu Radziwiłłów. W 1779 roku zespół przeniósł się do nowo wybudowanego na pl. Krasińskich przez Franciszka Ryxa budynku, który zaczęto potocznie nazywać Teatrem Narodowym. W 1790 dyrektorem teatru został Wojciech Bogusławski, od 1810 roku Teatr Narodowy przeszedł w ręce Dyrekcji Rządowej.

W 1833 roku powstał nowy gmach nazwany Teatrem Wielkim. Dyrektorem sceny narodowej został Juliusz Osterwa. Po II wojnie światowej Teatr Narodowy podporządkował się narzuconej estetyce socrealizmu. Dopiero od 1956 roku nastąpił pod dyrekcją Kazimierza Dejmka renesans Teatru, zgromadził on tu jeden z najlepszych zespołów europejskich. W 1985 roku budynek teatru spłonął. Został odbudowany w 1996 r. i połączony w jedną całość z gmachem Teatru Wielkiego. W 1997 nastąpiło rozdzielenie dyrekcji Opery i Dramatu.

Struktura Teatru

Teatr ten posiada dwie sceny:

  • salę Bogusławskiego

Ma ona ponad 600 miejsc, z wejściem od strony Placu Teatralnego - gdzie wystawiane są głównie przedstawienia z kanonu klasyki,

  • scenę przy ul. Wierzbowej im. Jerzego Grzegorzewskiego

Liczy ok 180 miejsc, tutaj odbywają się głównie przedstawienia sztuk współczesnych, realizowanych w ramach Studia Dramatu.

Widownia ok 200 miejsc, teatr w którym odbywają się przedstawienia sztuk studyjnych i eksperymentalnych. Oprócz przedstawień własnych zespołu Teatru, jego sale są udostępniane na przedstawienia gościnne najwybitniejszych przedstawień teatrów z Polski, projekcji Teatru Telewizji i wykładów na tematy związane ze sztuką teatralną. Teatr nie działa od 2009 roku.

Aktorzy Teatu Narodowego (wybór)

  • Janusz Gajos
  • Jerzy Radziwiłowicz
  • Krzysztof Stelmaszczyk
  • Dantua Stenka
  • Grażyna Szapołowska
  • Zbigniew Zamachowski

Linki zewnętrzne

Advertisement