Teatr Mały

Teatr Mały mieścił się przy ulicy Marszałkowskiej 104/122 w domu towarowym Junior. Wejście znajdowało się od strony Pasażu Wiecheckiego. Teatr został zamknięty 27 czerwca 2009 roku.

Historia

Wraz z budową Ściany Wschodniej w podziemnej części Juniora postanowiono ulokować teatr. Wykonania projektu podjęli się Zbigniew Wacławek oraz Zbigniew Gąsior. Powstał teatr z widownią na 232 widzów, sceną o wymiarach 12x4 metrów oraz 3,5 metra wysokości. Wejście znajdowało się od ulicy Marszałkowskiej.

Teatr funkcjonował jako scena kameralna Teatru Narodowego. Dnia 11 stycznia 1973 roku odbył się pierwszy spektakl: "Antygona" w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W Teatrze Małym wystawiano ówcześnie takie sztuki jak "Białe Małżeństwo" Różewicza czy "Czekając na Godota" Becketta. Tworzyli tam m.in. Jerzy Krasowski czy Andrzej Łapicki.

W roku 1993 dyrektorem teatru został Mieczysław Marszycki i wraz z Pawłem Konicem stworzyli scenę impresaryjną. Poza zwykłymi spektaklami odbywały się tam koncerty muzyki klasycznej i jazzowej, spotkania literackie. Teatr Mały gościł również teatry lalkowe i teatry tańca. Pod koniec każdego roku występował tam zespół Voo Voo. Za działalność artystyczną teatr w 2001 roku otrzymał Nagrodę Burmistrza Gminy Warszawa-Centrum.

Po zmianach personalnych w 2003 teatr znowu zaczął produkować swoje spektakle. W 2004 roku pomieszczenia przeszły remont. Przeniesiono wejście na Pasaż Wiecheckiego, zbudowano większe foyer oraz zamontowano windę dla niepełnosprawnych.

Teatr Narodowy od początku był jedynie najemcą sceny w Juniorze. Po 1989 roku teatr, jak większość warszawskich przybytków kultury, przeszedł w posiadanie spółki Max Film S.A. W 2007 roku spółka zdecydowała się na sprzedaż sceny firmie Alma wraz z sąsiadującym kinem Relax. Teatr Narodowy przez dwa sezony wynajmował pomieszczenia od Almy, jednak w roku 2009 zrezygnowano z tego. Po 36 latach działalności Teatr Mały zostanie zamknięty.

Pasaż Wiecheckiego

W okresie od 3 do 27 Czerwca 2009 roku miał miejsce cykl imprez pożegnalnych. Zostały wystawione najciekawsze spektakle Teatru Małego z ostatnich lat, a zespół Voo Voo dał koncert. Ostatnim spektaklem była sztuka "Chłopcy z Placu Broni" w reżyserii Michała Zadary. Po spektaklu o godzinie 21:00 nastąpiło zgaszenie neonu.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.