Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Teatr Kwadrat – dawna siedziba przy al. Niepodległości

Teatr Kwadrat – dawna siedziba przy ul. Czackiego

Teatr Kwadrat – teatr działający w siedzibie przy ul. Marszałkowskiej 138. Dyrektorem teatru jest Andrzej Nejman.

Historia

Teatr Kwadrat rozpoczął swoją działalność w 1975 roku, w 1981 roku, ze względu na stan wojenny, teatr uległ likwidacji jako samodzielna instytucja i stał się drugą sceną Teatru Na Woli pod dyrekcją Edmunda Karwańskiego. W 1985 roku, z powodu pożaru Teatru Narodowego, likwidacji uległ Teatr Na Woli, który oddał scenę Teatrowi Narodowemu, a decyzją prezydenta m.st. Warszawy został reaktywowany Teatr Kwadrat jako samodzielna instytucja pod dyrekcją Edmunda Karwańskiego. Działał wówczas w budynku przy ul. Czackiego 15/17.

W 2010 roku budynek, w którym swoją siedzibę miał Teatr Kwadrat, został sprzedany, wobec czego instytucja została zmuszona do jego opuszczenia – pojawiły się wówczas plany stałego ulokowania teatru w lokalu pod d. kinie Wars na Rynku Nowego Miasta[1]. W międzyczasie teatr dogadał się z wojskowymi i przeniósł swoją działalności do budynku Klubu Dowództwa Garnizonu Warszawa przy al. Niepodległości 141[2], gdzie rozpoczął swoją działalność w grudniu 2010 roku. Początkowo zakładano, że będzie tam działał do czasu przygotowania siedziby w dawnym kinie Wars, która miała być gotowa w 2013 roku[3]. W międzyczasie jednak zwolnił się lokal po kinie Bajka na ul. Marszałkowskiej, wobec czego teatr już w marcu 2012 roku przeniósł się tam częściowo[4], a w październiku dokonano całkowitych przenosin[5]. W 2015 roku będzie mieć miejsce generalny remont sceny oraz zaplecza technicznego.

Teatr w 2013 roku zapowiedział, że pozostanie w tym miejscu przynajmniej 10 lat – będzie się w tym czasie starać o dofinansowanie remontu sal teatralnych ze środków norweskich, mimo to jednak władze placówki nadal są przychylne planom miasta, aby umieścić się na stałe w miejscu dawnego kina Wars przy Rynku Nowego Miasta[6].

Zespół artystyczny

Na deskach "Kwadratu" grają min.:

  • Renata Dancewicz
  • Andrzej Grabarczyk
  • Ewa Kasprzyk
  • Jan Kobuszewski
  • Paweł Małaszyński
  • Barbara Rylska
  • Jerzy Turek
  • Ewa Ziętek

Przypisy

Linki zewnętrzne

Advertisement