Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla na targówku. Zobacz też: Targówek (strona ujednoznaczniająca).

Targówek Mieszkaniowy – osiedle mieszkaniowe na Targówku, leży pomiędzy Cmentarzem Bródnowskim, a ulicą Radzymińską.

Na osiedlu Targówek Mieszkaniowy wciąż zachowały się fragmenty dawnej zabudowy, w tym przykłady charakterystycznego budownictwa drewnianego, występują one głównie na obrzeżach. Przy ulicy Tykocińskiej znajdują się wartościowe historycznie kamienice i Kościół Chrystusa Króla, który był budowany czterema partiami. Jego budowa została zakończona w 1954 roku.

Osiedle Targówek Mieszkaniowy zostało realizowane w latach 1972-1978 wg projektu architektów Małgorzaty Handzelewicz-Wacławek oraz Zbigniewa Wacławka. Zostało zbudowane w zupełnie nowym układzie, który znacząco różnił się od innych osiedli. Ciągi komunikacyjne i zabudowę mieszkalną tworzą kręgi wewnątrz których jest miejsce na infrastrukturę. Największy z tych kręgów utworzony przez ulice Handlową, Ossowskiego i Myszkowską otacza centralną część osiedla i mieści w sobie klub sportowy z boiskiem, park miejski i teatr, mniejsze kręgi tworzą ulice na obwodzie tego większego i tak np. ul. Askenazego otacza dużą pętlę autobusową, ul. Zamiejska kompleks szkół, ul. Orłowską przedszkole itd.

Jeden z najważniejszych obiektów na Targówku Mieszkaniowym to Teatr Rampa, który mieści się przy ulicy Kołowej 20. Budynek zbudowany w latach pięćdziesiątych XX wieku miał być domem kultury, jednak wiele legend informuje, że miał on być jedną z węzłowych stacji metra (planowano wówczas poprowadzić pierwszą linię ze wschodu na zachód) – stacja miała jednak powstać na Targówku Przemysłowym. W latach 1951-1953 powstał półtorakilometrowej długości tunel eksperymentalny w pobliżu Szwedzkiej na Pradze a stacją Targówek. Miało to być wzorowane na radzieckim tzw. metro głębokie (na głębokości 35-40 metrów). Z braku środków finansowych budowy jednak nie kontynuowano. Część tuneli zalano wodą, w innych urządzono magazyny. Obecnie planowana druga linia metra ma docierać także na Targówek, jednak będzie poprowadzona płycej, a dwie stacje przewidziano pod ulicą Pratulińską.

Na uwagę zasługuje również Park Wiecha nazwany na cześć Stefana Wiecheckiego. Był to pisarz i felietonista, który choć na Targówku nie mieszkał, zasłużył się uwieczniając w swoich felietonach atmosferę tych przedmieść i zamieszkujące tu postacie wraz z ich gwarą i humorem. Park powstał w miejscu Placu Horodelskiego typowego dla warszawskich przedmieść okresu wokół wojennego terenu rekreacyjnego. W 2003 roku został gruntownie wyremontowany. Znajdują się tam cztery fontanny, plac zabaw, studnia oligoceńska i zegar słoneczny. Obok znajduje się Teatr Rampa.


Advertisement