Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kościół św. Jakuba Apostoła

Osiedle przy ul. Botewa

Ulica Ceramiczna

Tarchomin – osiedle oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji położone w zachodniej części Białołęki. Dzieli się na mniejsze, nieuwzględniane przez MSI osiedla Tarchomin Kościelny, Nowe Świdry i Nowy Tarchomin, na jego terenie znajduje się też część Anecina. Dawniej do Tarchomina zaliczano także Nowodwory. Obecnie granice Tarchomina określa ulica Mehoffera, ulica Modlińska, Trasa Mostu Marii Skłodowskiej-Curie oraz Wisła.

Tarchomin jako wieś szlachecka wzmiankowany jest już w XIII wieku, prawdopodobnie już wtedy istniał tutaj drewniany kościół parafialny, który w obecnej formie powstał w XVI wieku. Wieś została znacznie zniszczona podczas potopu szwedzkiego, a odrodziła się dopiero na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy stała się własnością Ossolińskich – w ich inicjatywy powstał dwór oraz liczne inwestycje w kościele parafialnym. Kolejnym właścicielem Tarchomina był Tadeusz Mostowski.

W XIX wieku dobra tarchomińskie przechodziły z rąk do rąk, w 1912 roku mieszkało w Tarchominie 141 osób, zaś od 1916 roku wchodził on w skład gminy Jabłonna. W 1939 roku osada liczyła 533 mieszkańców, zabudowania nie uległy większym zniszczeniom podczas II wojny światowej. Tarchomin znalazł się w granicach Warszawy w 1951 roku, jednak przez lata pozostawał typowy przedmiejskim osiedlem, urbanizacja terenu rozpoczęła się dopiero w 1979 roku według generalnego projektu Jerzego Androsiuka pod nazwą Północna Dzielnica Mieszkaniowa (PDM, która miała prowadzić przy Wiśle aż do Nowego Dworu Mazowieckiego) – budowa kolejnych budynków posuwała się z południa na północ wzdłuż nowo wytyczonej głównej arterii – ul. Światowida – która odciążyła dotychczasowe główne drogi osiedla: Mehoffera i Myśliborską. W celu przyspieszenia budowy osiedli na Tarchominie powstała także fabryka domów.

Na terenie Tarchomina znajduje się Urząd Dzielnicy Białołęka, Białołęcki Ośrodek Sportu, Szkoła Podstawowa nr 344 im. Powstania Warszawskiego (przy ul. Erazma z Zakroczymia), Szkoła Podstawowa nr 314 im. Przyjaciół Ziemi (przy ul. Porajów), a także Gimnazjum nr 122 im. Charlesa de Gaulla oraz CV Liceum Ogólnokształcące im. Zbigniewa Herberta (przy ul. Van Gogha).

Na terenie osiedla funkcjonuje sprawna komunikacja - głównymi arteriami jest wciąż wydłużana ul. Światowida i ul. Modlińska, a także otwarty w 2012 roku Most Marii Skłodowskiej-Curie. Przez Tarchomin (stan na dzień 22.01.2020) przejeżdża 13 linii autobusowych (dzienne 126, 133, 152, 186211, 314, 509, 516 oraz 518, oraz nocne N01, N03, N13 oraz N63) oraz dwie linie tramwajowe: 2 kończące bieg na pętli tymczasowej Nowodwory z rozjazdem, i 17 która aktualnie prowadzi do znajdującej się na granicy Tarchomina i Nowodworów pętli Tarchomin Kościelny, a ostatecznie mają zostać doprowadzone do pętli Winnica na Nowodworach (patrz artykuł tramwaj na Tarchomin). Na terenie obszaru MSI Tarchomin znajdują się 24 zespoły przystankowe, funkcjonuje tu też kraniec autobusowy Tarchomin.

Na terenie Tarchomina znajduje się cmentarz parafialny, zabytkowy gotycki kościół pw. św. Jakuba z XV wieku przy ul. Mehoffera oraz kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości przy ul. Myśliborskiej i kościół pw. św. Franciszka z Asyżu przy ul. Strumykowej. Na Tarchominie znajdują się także urzędy pocztowe przy ul. Atutowej, Myśliborskiej i Nagodziców.


Advertisement