Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy linii autobusowej. Zobacz też: T (linia tramwajowa).

Thistoryczna linia autobusowa pospieszna, której kursowała z krańca Ursus-Keniga na Targówek. Linię obsługiwały zajezdnie Pożarowa, Kleszczowa i Stalowa.

Historia

Przedwojenna

Linia T została uruchomiona 23 lipca 1936 r. w celu zapewnienia komunikacji miejskiej mieszkańcom Targówka Przemysłowego i początkowo kończyła się przy Radzymińskiej koło pętli tramwajowej. 24 października 1937 przedłużono trasę do skrzyżowania Radzymińskiej z Ząbkowską, aby ułatwić pasażerom przesiadkę do tramwajów linii 25. 1 sierpnia 1938 południowy kraniec przeniesiono na skrzyżowanie z ul. Targową, zaś od 5 września północny kraniec znajdował się na ul. Siewnej. Kursowanie autobusów na linii T zostało zawieszone 6 września 1939 r. w związku z działaniami wojennymi.

Powojenna

Linia powstała w 1985 roku wskutek zmiany oznaczenia linii H-bis w ramach prowadzonej w latach 80. akcji porządkowania oznaczeń komunikacji miejskiej. Kursowała na trasie z Okęcia do Dąbrówka Szlachecka. Linia została zawieszona w wakacje 1988 roku, jednak jej kursowanie przywrócono dopiero 8 kwietnia 1990 roku, na identycznej trasie. Duże zmiany dotknęły linię 20 maja 1991 roku, kiedy to prawie całkowicie zmieniono trasę. Zachowano jedynie odcinek Plac NarutowiczaDworzec Wileński, zaś kursowała z krańca Ursus-Keniga na Targówek. Dzięki temu linia zaczęła cieszyć się dużą popularnością.

Linię zlikwidowano 1 lutego 1993 roku zmieniając jej oznaczenie na 517.

Ostatnia trasa

z 30 stycznia 1993 roku

Ulice

Ursus-KenigaKenigaWarszawskaJagiełłyLalkiCierlickaKościuszkiSpisakaKompanii "Kordian"SawickiejPrzodowników Pracy – (powrót: Przodowników PracyBohaterów WarszawyKościuszki) – Dzieci WarszawyRyżowaKleszczowaŁopuszańskaAleje JerozolimskieNowo-KopińskaKopińskaGrójeckapl. NarutowiczaGrójeckapl. ZawiszyAleje Jerozolimskiemost Poniatowskiegoal. Poniatowskiegoal. ZielenieckaTargowaal. ŚwierczewskiegoRadzymińskaGorzykowskaMyszkowskaBarkocińskaOssowskiegoHandlowaPratulińskaTrockaTargówek

Przystanki

K1.gif Ursus-Keniga
S.gif Śmigielska
S2.gif Malinowa
S1.gif Kościuszki
S2.gif Wapowskiego
S1.gif Obrońców Helu
S.gif Ursus-Technikum
S.gif Zakład Komputerów
S.gif Dworzec Zachodni
S.gif Hala Kopińska
S.gif Plac Narutowicza
S.gif Dworzec Centralny
S.gif Centrum
S.gif Muzeum Narodowe
S.gif Rondo Waszyngtona
S.gif Aleja Zieleniecka
Ż.gif Dworzec Wileński
S.gif Piotra Skargi
S.gif Myszkowska
S.gif Witebska
S2.gif Handlowa
S1.gif Pratulińska
K2.gif Targówek

Linki zewnętrzneAdvertisement