Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Palma widok w kierunu polnocnym

Widok w stronę północnego odcinka Nowego Światu

Palma widok w kierunku Mostu Poniatowskiego

Widok w stronę Mostu Poniatowskiego

Palma warszawa

Palma o zachodzie słońca

Sztuczna palma daktylowa stoi na rondzie Charlesa De Gaulle'a u zbiegu Alei Jerozolimskich i Nowego Światu od 12 grudnia 2002 roku. Choć wygląda jak prawdziwa, w rzeczywistości jest dziełem artystki Joanny Rajkowskiej.

Została wykonana ze sztucznych tworzyw i naturalnych materiałów. Ma wysokość ok. 15 metrów. Jest wodoodporna. Stabilność zapewnia jej osadzenie na metalowej konstrukcji obciążonej betonowymi prefabrykatami. Z początku budząca kontrowersje praca, z czasem zapuściła korzenie i wrosła w pejzaż ronda. Sztuczna palma czasem jest uważana za wariactwo, została jednak uznana za jeden z symboli miasta, tak jak w Brukseli siusiający chłopczyk (Manneken Pis) czy w Wiedniu domy Hundertwassera. Mimo tylu zabytków i muzeów, pięknych budowli, każdy turysta chce zobaczyć w Wiedniu domy Hundertwassera, które również są uważane za prawdziwe wariactwo. W 2013 roku Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaczęło tworzyć archiwum palmy.

Po Warszawie krąży plotka, że palma ta jest darem miasta Jerozolimy dla Alei Jerozolimskich w Warszawie, że w ten sposób Żydzi izraelscy chcieli pokazać chrześcijanom polskim jak wygląda prawdziwe drzewko bożonarodzeniowe. Ta historia nie jest jednak prawdziwa. Jedyny związek palmy z Izraelem to wcześniejsza praca Rajkowskiej pt. "Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich", fotomontaż przedstawiający rząd palm w Alejach Jerozolimskich. Była ona owocem refleksji autorki nad związkiem nazwy ulicy z Jerozolimą, obecnością ulicy o tej samej nazwie w Tel-Awiwie i wizualną odmiennością pejzażu polskiego i izraelskiego.

Palma jest również, ze względu na swą unikalność, łatwym do zapamiętania drogowskazem dla turystów.

Linki zewnętrzne[]

Galeria[]

Advertisement