Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy szpitala. Zobacz też: zespół przystankowy Szpital Południowy.
Ten artykuł dotyczy niedawnego, trwającego lub nadchodzącego wydarzenia czy zmiany.
Informacje w nim zamieszczone będą zmieniane lub uzupełniane.

Szpital Południowy – szpital położony na Ursynowie, przy ul. Indiry Gandhi 14.

Historia

18 października 2016 w siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podpisano umowę na budowę Szpitala Południowego. 9 czerwca 2017 sygnowano Akt Erekcyjny.

W kwietniu 2018 na placu zawieszono wiechę, po wybudowaniu pierwszej krokwi. W uroczystości wzięli udział ówczesny prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a także burmistrzowie Ursynowa i Wilanowa.

Pierwotnie planowano, że budowa szpitala zakończy się w lipcu 2019. We wrześniu 2019 lokalny portal haloursynow.pl podał informację[1], że budowa zakończy się w maju 2020, a placówka rozpocznie swoje funkcjonowanie w 2021.

Ostatecznie prace zakończyły się 25 stycznia 2021[2], a przyśpieszone odbiory w związku z przeznaczeniem jako szpital tymczasowy dla pacjentów COVID-19 zakończyły się w połowie lutego. Pierwsi pacjenci przebywali od 16 lutego 2021[3].

Charakterystyka

Szpital Południowy zbudowany jest na działce o powierzchni 1.72 ha. Powierzchnia samej placówki wyniesie 42 tysiące metrów kwadratowych. W szpitalu znalazło się 309 łóżek, w tym 15 łóżek Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii. Obecnie są one wykorzystywane jako łóżka dla chorych z COVID-19.

Otoczenie

W otoczeniu Szpitala Południowego znajdują się Narodowy Instytut Onkologii oraz Instytut Hematologii i Transfuzjologii.

Przypisy

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.