Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Kawęczyńska, jedna z głównych ulic Szmulowizny

Kamienica Radzymińska 2 u zbiegu ul. Ząbkowskiej z ul. Radzymińską i ul. Kawęczyńską

Szmulowizna, obszar MSI

Szmulowizna, potocznie Szmulki - obszar MSI zaliczany do Pragi Północ oraz osiedle w dzielnicy Praga Północ.

Położenie

Wg MSI granice Szmulowizny wyznacza:

Historia

W 1862 otwarto kolej petersburską, w 1867 kolej terespolską oraz kolej obwodową, tzw. nadwiślańską w 1875-1877, w wyniku czego w XIX wieku Szmulowizna została otoczona z 3 stron torami kolejowymi. Niosło to za sobą korzyści - na obszarze Szmulowizny rozwinął się przemysł - w 1897 roku przy ulicy Ząbkowskiej powstała Wytwórnia Wódek Koneser, a na ulicy Siedleckiej fabryka Avia w 1902 roku. Około 1908 roku Szmulowizna została włączona do Warszawy.

W okresie międzywojennym nastąpiła rozbudowa wodociągów, kanalizacji, dróg oraz linii tramwajowych. Na ulicy Kawęczyńskiej powstała zajezdnia Praga, jej otwarcie nastąpiło 1 lutego 1922. W latach 1907-1923 zbudowano tu Bazylikę Najświętszego Serca Jezusowego.

Po wojnie mieszkania opuszczone przez ludność żydowską zostały zajęte przez ubogą ludność z warszawskich przedmieść - a sama Praga, a zwłaszcza Szmulki, zyskały złą sławę. Domy pozbawione przez lata właściwej opieki powoli odzyskują swój wygląd, powstają tu też nowe osiedla mieszkaniowe. Dużo kamienic wciąż jest w złym stanie technicznym z powodu braku remontów.

Galeria


Advertisement