Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Budynek przy Inżynierskiej 4

Studia Superstacji (dawniej Kino Era, Kino Syrena) – zespół zabudowań znajdujących się na Nowej Pradze, przy ulicy Inżynierskiej 4. Budynek frontowy, gruntownie przebudowany w latach 1996-2008, wyróżnia się na tle otoczenia elewacją pokrytą szkłem.

Budynek powstał w okresie międzywojennym i był siedzibą dla kina Era, natomiast podczas okupacji zagościł tu teatrzyk Niebieski Motyl. Po wyzwoleniu Warszawy we wrześniu 1944 roku w budynku urządzono kolejne kino: "Syrena", które działało po wojnie. Na jesieni 1944 roku wystąpił tutaj teatr m.st. Warszawy założony przez Jana Mrozińskiego, który cieszył się dużą popularnością mimo ciągłego zagrożenia ostrzałem zza Wisły.

W latach 90. XX wieku w budynku mieścił się krótko Teatr Janusza Wiśniewskiego, który dał tu premierę spektaklu "Życie jest cudem" (1992). We wnętrzu tym zrealizowano również zdjęcia do telewizyjnej "Balladyny" (1993). Po wyprowadzce zespołu Wiśniewskiego obiekt został zaadaptowany na studia telewizyjne, gdzie nieprzerwanie od 1994 roku nagrywa się Familiadę, a ponadto realizowano tu talk-show "Na każdy temat", oraz w latach 1996-2002 teleturniej Va Banque. Od 2006 roku z budynku nadaje Superstacja TV, ponadto studia są wynajmowane na nagrania programów jak np. Miasto kobiet w TVN Style. Ciekawostką jest fakt, że jedyna osobista garderoba w budynku należy do Karola Strasburgera.

W 1995 roku budynek został sprzedany prywatnemu właścicielowi, jednak sąd uznał tę decyzję za nieważną, gdyż o odzyskanie obiektu starają się dawni właściciele, inwestorzy sąsiedniej kamienicy. Póki co dawni właściciele nie odzyskali jeszcze nieruchomości.

Advertisement