Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i obszaru MSI. Zobacz też: zespół przystankowy Stara Miłosna.
Ulica Trakt Brzeski Tablica

Trakt Brzeski

Stara Miłosna – osiedle i obszar MSI w Wesołej. Jej pierwotna nazwa to Miłosina, następnie Miłośnia i Miłośna.

Została przyłączona do stolicy 27 października 2002. W 2005 osiedle liczyło 13 000 mieszkańców, z czego 6098 zameldowanych w miejscu zamieszkania. Od północy jest ograniczona osiedlem Groszówka, a od zachodu i południa dzielnica Wawer.

Główną ulicą osiedla jest Trakt Brzeski, w głąb osiedla – w kierunku południowym – wchodzi ul. Jana Pawła II w kształcie litery „U”, przez której środek w osi wschód-zachód przebiega ul. Gościniec.

Historia[]

Ulica JPII

Ulica Jana Pawła II

Ulica Gosciniec w Wesolej

Ulica Gościniec

Pierwsze wzmianki o wsi podchodzą z XV wieku, była wsią szlachetną i punktem na trasie w kierunku Warszawy. W XIX wieku powstał ważny trakt do Brześcia Litewskiego, który ostatecznie uzyskał nazwę Trakt Brzeski. Wzdłuż szosy brzeskiej znajdowały się domy gościnne, zajazdy oraz dwie karczmy – „Do Miłosny” oraz „Szafa Gra”.

W XVI wieku właścicielami wsi byli Czerniakowscy, posiadający także dobra m.in. na Czerniakowie na dzisiejszym Mokotowie. W czasie I wojny światowej przez wzgórza Starej Miłosny przebiegało „Przedmoście Warszawy” (Bruckenkopf Warschau), czyli niemiecka linia obrony. Wieś została zniszczona podczas II wojny światowej, we wsi toczyły się działania wojenne, po nich zostało jedynie 150 mieszkańców. Po 1945 zaczęły powstawać domy jednorodzinne oraz wielorodzinne – osiedle miało nosić nazwę Osiedle 50-lecia PRL.

Od 2002 w Starej Miłosnej działa kraniec autobusowy, znajduje się na ul. Jana Pawła II w pobliżu ronda przy ul. Gościniec.

Kwestia nazwy[]

Istnieją dwie hipotezy dotyczące nazwy, pierwsza mówi o roślinie o nazwie miłosna górska, która rosła w przeszłości u wydmowych wzgórz w Wesołej. Druga nawiązuje do imienia męskiego, Miłosz odnotowanego w XII wieku albo słowa miłosny egzystującego od XV wieku.

Ważniejsze obiekty[]

Ul Jana Pawla II

Ulica Jana Pawła II (rejon ul. Ułańskiej i pętli autobusowej)

Bibliografia[]


Advertisement