Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Osiedle Słodowiec i Ulica Słodowiec.

Południowy peron stacji „Słodowiec”

Północny peron stacji „Słodowiec”

Stacja A-20 Słodowiec (pierwotna planowana nazwa Bielany[1], potem Park Kaskada) – stacja I linii metra położona na Słodowcu w dzielnicy Bielany, pod ul. Kasprowicza, między ul. Żeromskiego a ul. Makuszyńskiego. W ciągu południowej jezdni ul. Kasprowicza, przy północnym wejściu na stację, zlokalizowano strefę Kiss and Ride na 3 pojazdy.

Przetarg na budowę stacji „Słodowiec” rozstrzygnięto 13 września 2005 roku, jednak budowa nie rozpoczęła się zgodnie z planem z powodu protestu jednej z firm biorących udział w przetargu. Odrzucono go ostatecznie 21 marca 2006 roku, umowę na budowę podpisano 5 kwietnia, a prace rozpoczęły się w maju. Według ówczesnych założeń budowa miała zakończyć się we wrześniu 2007 roku, lecz w wyniku podpisania aneksu do umowy odbiór końcowy przesunięto na 15 stycznia 2008 roku. Również i ten termin okazał się nierealny, a powodem było osuwanie się tunelu między „Słodowcem” a „Marymontem”. Od 20 marca 2008 roku do stacji dojeżdżały już puste składy zawracające tu po dojechaniu do przystanku Marymont, a pierwszy pociąg z pasażerami dotarł na stację 23 kwietnia 2008 roku. Stacja była stacją końcową I linii metra do 25 października 2008 roku, kiedy to otwarto odcinek do stacji Młociny.

Stacja „Słodowiec” jest stacją jednokondygnacyjną z dwoma bocznymi peronami o długości 120 metrów i szerokości 4,5 metra, za nią znalazł się tor manewrowy o długości 207 metrów, umożliwiający zawracanie pociągów. Zupełnie inaczej niż na dotychczasowych stacjach rozwiązane zostały wyjścia ze stacji, które znalazły się w dwóch skrajnie ulokowanych pawilonach położonych pośrodku ul. Kasprowicza. W nich znalazły się również windy dla niepełnosprawnych.

Samo położenie stacji było mocno krytykowane, gdyż główne, południowe wejście znajduje się ponad 200 metrów od najbliższych przystanków[2]. Zabrakło także odpowiednich chodników, z niektórych przystanków najprostsza droga do wejścia poprowadzona została przez trawnik. Oprócz tego według niektórych budka wejściowa, stojąca samotnie pośród skweru bardziej, przypomina myjnię samochodową niż stację metra. W trakcie przebudowy serka bielańskiego, czyli terenów wokół stacji, w 2014 roku przy stacji ułożono dodatkowe chodniki w nowych miejscach.

Pierwszy pociąg w kierunku Kabat wyrusza o 5:05, a ostatni o 0:15 (w piątek i sobotę 0:20), natomiast w kierunku Młocin pierwszy odjeżdża o 5:05 (w sobotę i niedzielę 5:11), a ostatni o 0:43 (w piątek i sobotę 0:48). W nocy z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę pierwszy skład w stronę Kabat odjeżdża o 0:20, a ostatni o 2:50, natomiast w stronę Młocin pierwszy kurs rusza o 0:48, a ostatni o 3:03.

Galeria

Ciekawostki

  • Stacja Słodowiec jest jedyną stacją metra w Warszawie, której nazwa nie jest powiązana z żadnym zespołem przystankowym tworzącym z nią węzeł.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Advertisement