Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Ulica Nowy Świat i Zespół przystankowy Nowy Świat.

Daszek nad wejściem na stację metra

<place lat="52.23694054" lon="21.01777907" /> Stacja C-12[1] Nowy Świat-Uniwersytet[2] (robocza nazwa Nowy Świat[3]) – stacja II linii metra, położona w Śródmieściu pod ul. Świętokrzyską, między ul. Kubusia Puchatka a ul. Nowy Świat.

Budowa stacji

Plac budowy stacji (08.2011)

Plac budowy stacji (03.2014)

Plac budowy stacji (07.2014)

Widok na peron stacji (2015)

Stacja "Nowy Świat" według pierwotnych założeń miała powstać w latach 20092011, jednak ze względu na zbyt wysokie koszty odłożono ją w czasie. Umowę na budowę podpisano 28 października 2009 roku, właściwe pozwolenie na budowę stacji wydano 29 marca 2011 roku[4]. Teren budowy wykonawca zajął w lipcu, rozpoczynając od ogrodzenia terenu i przebudowy infrastruktury podziemnej, w listopadzie rozpoczęto budowę murków prowadzących, a do grudnia zakończono budowę wykopu wstępnego, jednocześnie kontynuowano przebudowę sieci energetycznej, gazowej i ogólnospławnej.

W lutym 2012 roku rozpoczęto zabezpieczanie budynków w pobliżu ul. Wareckiej (zakończono je w kwietniu), a w marcu zaczęto realizację ścian szczelinowych przy jednoczesnej kontynuacji budowy murków prowadzących. W maju rozpoczęto budowę baret wraz ze słupami konstrukcji stacji, w czerwcu natomiast odtworzono nawierzchnię ul. Kubusia Puchatka. W sierpniu zakończono wykonywanie baret i słupów stalowych oraz rozpoczęto głębienie wykopu do poziomu górnej płyty stropowej, natomiast we wrześniu wykonano ściany szczelinowe oraz płytę stropową korpusu stacji. W październiku wykonano wykop do poziomu stropu -1 oraz rozpoczęto budowę wyjść ze stacji, zaś w listopadzie wykonano płytę stropową korpusu stacji i poziomu -1 oraz wykop poniżej poziomu stropu -1, który w grudniu zszedł do poziomu -3.

W styczniu 2013 roku zakończono wylewanie płyty stropowej korpusu stacji oraz stropów pośrednich na poziomach -1 i -3, kontynuując prace w kierunku przewidywanego dna wykopu i płyty dennej, w lutym gotowych było też 90% konstrukcji wyjść ze stacji, a w marcu wykonano główną konstrukcję korpusu stacji ze ścianami, stropami, płytą denną i stropami pośrednimi. Na początku czerwca gotowa była konstrukcja wszystkich wyjść ze stacji[5], w sierpniu rozpoczęto prace przy układaniu posadzek, a 18 sierpnia do stacja dotarła tarcza TBM "Anna"[6]. W kolejnych miesiącach kontynuowano prace tynkarskie, malarskie i konstrukcyjne, natomiast do grudnia wykonano całkowicie główną konstrukcję korpusu stacji w stanie surowym.

W międzyczasie samorząd studencki Uniwersytetu Warszawskiego zaproponował, wzorem stacji metra Politechnika, zmianę nazwy stacji na Uniwersytet[7], ostatecznie radni 7 marca 2013 roku przegłosowali nazwę "Nowy Świat-Uniwersytet"[8]. Kolorowe daszki nad wejściami pojawiły się natomiast w lipcu 2014 roku[9], następnie prowadzono jeszcze prace wykończeniowe, a na przełomie 2014 i 2015 roku miały miejsce odbiory techniczne. Dnia 20 lutego 2015 roku stacja została odebrana przez nadzór budowlany[10]. Stacja została otwarta dnia 8 marca 2015 roku, kiedy to uruchomiono centralny odcinek z Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego[11].

Wygląd stacji

Zejście na perony

Grafiki na peronach

Widok peronu i tablic informacyjnych

Stacja "Nowy Świat-Uniwersytet" usytuowana jest głównie na iłach (patrz mapa), pod ul. Świętokrzyską, między ul. Kubusia Puchatka (głowica zachodnia) a ul. Nowy Świat (głowica wschodnia), choć w międzyczasie planowano też jej umiejscowienie bezpośrednio pod skrzyżowaniem ul. Nowy Świat i ul. Świętokrzyskiej. Stacja jest dwukondygnacyjna, składa się z poziomu przejść podziemnych oraz z peronów, które usytuowane są na głębokości 24 metrów – ze względu na bliskość Powiśla i ostro schodzącej w dół skarpy wiślanej stacja jest położona bardzo głęboko i jest to więc najgłębsza stacja w stolicy. Na powierzchnię prowadzi pięć wejść oraz dwie windy, w tym na przystanki autobusowe w zespole Nowy Świat. Jedno z wyjść miało początkowo znaleźć się na dziedzińcu Ministerstwa Finansów[12], jednak ostatecznie wyjścia powstały w linii ul. Świętokrzyskiej oraz w linii ul. Kubusia Puchatka[13].

Całość stacji ma długość 140 metrów, natomiast sam peron ma 120 metrów długości i 10,5 metra szerokości. Całkowita powierzchnia stacji wynosi 16 823 metry kwadratowe, a kubatura wynosi 65 414 metrów sześciennych. Perony utrzymane są w kolorze fioletowym, podobnie jak daszki ponad wyjściami i windami. Pierwszy pociąg w kierunku Rondo Daszyńskiego odjeżdża codziennie o 5:06, a ostatni w dni zwykłe o 0:20, natomiast w noce piątkowe i sobotnie o 2:53. Pierwszy pociąg w kierunku Dworca Wileńskiego odjeżdża codziennie o 5:08, a ostatni w dni zwykłe o 0:50, natomiast w noce piątkowe i sobotnie o 3:05.

Przypisy

Linki zewnętrzne


Advertisement