Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji techniczno-postojowej metra. Zobacz też: zespół przystankowy Kabaty-STP.

Budynek zarządu Metra Warszawskiego na terenie STP

Wjazd do tunelu metra (2014)

Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty (w skrócie STP Kabaty) to położona w południowej części osiedla Kabaty na Ursynowie stacja postojowa, techniczna i warsztatowa metra oraz główna siedziba zarządzającej nim spółki Metro Warszawskie sp. z o.o. Stacja mieści się przy ulicy Wilczy Dół 5.

Historia

Stacja została zaprojektowana w latach 70. XX wieku, a pełne funkcjonowanie rozpoczęła wraz z oddaniem do ruchu I linii metra w 1995 roku. Stacja nie została jednak wybudowana w całości ze względów oszczędnościowych, jednak w kolejnych latach prowadzono prace nad rozbudową według pierwotnych planów, zgodnie z rozwijającymi się potrzebami.

W grudniu 2007 ulokowano tutaj centralną dyspozytornię, obsługującą docelowo I i II linię metra, która przeniesiono ze stacji Politechnika. W nowych, przestronnych pomieszczeniach znalazł się nowoczesny sprzęt monitorujący i komputerowy, a w sytuacjach nadzwyczajnych ulokuje się tutaj sztab kryzysowy. Koszt inwestycji wyniósł 15 mln złotych.

W grudniu 2009 roku rozpoczęła się[1] rozbudowa stacji o nową halę nr 7 dla taboru, szlifiernię, myjnię, a także o nowe pomieszczenia w dyspozytorni i elektrowozowni. Wybudowano także nowy układ torowy w tzw. głowicy zachodniej, ułatwiający manewrowanie składami. Prace zakończyły się w marcu 2011 roku[2]. Kolejna rozbudowa została przeprowadzona w 2012 roku, kiedy to rozbudowana została elektrowozownia z nową głowicą zachodnią[3]. W 2013 roku jedną z hal magazynowych przebudowano na myjnię, którą usunięto z hali głównej, w celu stworzenia miejsca dla nowych wagonów[4], a w latach 2015-2016 powstała nowa hala postojowa (nr 6), jako jednokondygnacyjna hala mieszcząca czternaście składów, dyspozytornię, rozdzielnię trakcyjno-energetyczną, pomieszczenia socjalne oraz magazyn, a także nowe tory dla wagonów[5].

Rola

Stacja Techniczno-Postojowa służy za zaplecze techniczne pierwszej oraz drugiej linii metra: dokonuje się tu napraw wagonów, przeglądów technicznych, mycia i czyszczenia składów. Na terenie stacji postojowej znajdują się:

  • elektrowozownia,
  • podstacja trakcyjno-energetyczna,
  • nastawnia,
  • garaże samochodowe,
  • hala postojowa transportowych pojazdów szynowych,
  • stacja paliw płynnych,
  • magazyny gazów technicznych i materiałów łatwopalnych,
  • oczyszczalnia ścieków przemysłowych,
  • budynek administracyjny,
  • portiernia oraz odpowiednie układy torowe i drogowe.

Stacja posiada własną oczyszczalnię ścieków, więc dzięki zamkniętemu obiegowi wody żadne ścieki nie wydostają się poza teren STP. W skład Kabaty-STP wchodzi też 1,2-kilometrowy tor testowy.

Stacja Techniczno-Postojowa Kabaty jest połączona z linią kolejową nr 8, na południe od stacji Okęcie. Połączenie ma długość około 7 kilometrów i służy do dostarczania do zajezdni metra nowych wagonów.

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne


Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.