Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Spektrum Tower (dawniej TP S.A. Tower lub Twarda Tower) – biurowiec położony w Śródmieściu, przy ul. Twardej 14/16, dziewiąty pod względem wysokości budynek w Warszawie. Wśród warszawskich wieżowców wyróżnia się kształtem – budynek sprawia wrażenie jakby był "posklejany" z wielu różnych brył – a także zewnętrzną windą w odchylonym o 14° od pionu szybie. Nazwa biurowca wzięła się od jego inwestora i właściciela – firmy Telekomunikacja Polska S.A.

Wieżowiec zaprojektowały 2 firmy: Apar-Projekt i Arca A&C. Telekomunikacja Polska S.A. zleciła budowę firmie PIA Piasecki S.A. 1 sierpnia 1997 roku. Inwestycja miała zakończyć się 30 czerwca 2002, jednak plajta firmy Piasecki spowodowała przerwanie budowy. Na początku 2003 roku TP S.A. zawarła umowę na dokończenie budynku z firmą PORR Polska S.A. We wrześniu 2012 roku wieżowiec został zakupiony przez fundusz Europa Capital LLP, należący do globalnej korporacji Rockefeller Group. Telekomunikacja Polska wkrótce opuściła budynek, wobec czego właściciel od maja do października 2014 roku przeprowadził prace remontowe w wieżowcu, który otrzymał nazwę "Spektrum Tower". W ramach prac wymieniono elewację budynku, zmodernizowano wnętrza wokół głównego wejścia i lobby, powstała aula na 214 osób, stworzono przestrzeń dla rowerzystów wraz z prysznicami i szatniami, obok ma też powstać stacja Warszawskiego Roweru Publicznego „Veturilo”.

Większość powierzchni biurowej w budynku przez lata zajmowała firma Telekomunikacji Polska S.A., później niektóre powierzchnie były wynajmowane – aż do 2013 roku, kiedy to przekształcona w Orange Polska Telekomunikacja przeniosła się do własnego budynku w Alejach Jerozolimskich 160. Biurowiec jest nowoczesny, posiada wszystkie niezbędne elektroniczne instalacje i systemy bezpieczeństwa. Posiada 30 kondygnacji nadziemnych, zajmowanych przez biura, i 5 podziemnych z garażami. Całkowita powierzchnia pomieszczeń w budynku to 49980 m2, z czego powierzchnia użytkowa to 41015 m2. Połączenie między piętrami zapewnia 7 szybkobieżnych wind wewnętrznych i jedna zewnętrzna – jeżdżąca w odchylonym o 14° od pionu szybie, który stał się cechą charakterystyczną wieżowca. Na szczycie budynku znajduje się lądowisko dla helikopterów – z tego powodu nie jest on zwieńczony żadnym masztem, iglicą, czy anteną. Na 30. piętrze budynku planowano niegdyś otworzyć ogólnodostępny taras widokowy – projekt jednak, z nieznanych przyczyn, zarzucono.

Biurowiec położony jest w ścisłym centrum miasta. Komunikację zapewniają linie tramwajowe i autobusowe przejeżdżające przez pobliskie rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych, zatrzymujące się w zepole przystankowym Rondo ONZ. W przyszłości powstanie tu stacja centralnego odcinka II linii metra B-10 Rondo ONZ. W pobliżu mieszczą się też inne wysokościowce, takie jak Rondo 1, czy Warsaw Financial Center.

Ciekawostki

  • Podczas budowy, na głębokości 8 m, natknięto się na 580-kilogramowy pocisk z czasów II wojny światowej.
  • Budowa odbywała się metodą top-down – część podziemną i nadziemną wznoszono jednocześnie.
  • W serialu "39 i pół" budynek odgrywał rolę siedziby firmy FESTER

Linki zewnętrzne

 

Advertisement