Skwer Stanisława Broniewskiego „Orszy”

Tablica pamiątkowa na skwerze

Skwer Stanisława Broniewskiego „Orszy” (dawniej plac Stachiewicza) – skwer położony na Mokotowie, między ul. Różaną, ul. Puławską i ul. Dąbrowskiego.

Pusta przestrzeń w tym miejscu, w widłach ul. Puławskiej, ul. Różanej i ul. Szustra, została zaplanowana już w latach 30. XX wieku i miała nosić nazwę plac Stachiewicza, nawiązując zapewne do Juliana Stachiewicza, historyka wojskowości i generała Wojska Polskiego. Jego imię nosił również pobliski zespół szkół przy ul. Różanej. Plac został obudowany kamienicami od strony południowej i zachodniej, sam jednak nie został w pełni uporządkowany. Znajdowała się tutaj karuzela oraz nieduża altanka ogrodnicza. W trakcie powstania warszawskiego wielu powstańców poległo tutaj w trakcie ataku na siedzibę żandarmerii niemieckiej przy ul. Dworkowej.

Dopiero po wojnie zorganizowano tu skwer, a pozostałe pierzeje zabudowano. Usunięto patrona placu, który nigdy szerzej nie zaistniał na planach miasta, pozostawiając skwer bezimiennym. Obecną nazwę, skwer Stanisława Broniewskiego, uzyskał on 28 maja 2009 roku na mocy uchwały Rady Miasta nr LVI/1703/2009[1], odwołując się do Stanisława Broniewskiego „Orszy”, ekonomisty i naczelnika Szarych Szeregów, który mieszkał w pobliżu przy ul. Grażyny.

Na skwerze znajduje się tablica upamiętniająca łączniczki i sanitariuszki Armii Krajowej, które niosły pomoc rannym żołnierzom podczas powstania warszawskiego, w szczególności Ewę Matuszewską „Mewę”. Tablicę odsłonięto w październiku 2010 roku.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.