Siemens Inspiro – model wagonu użytkowanego przez warszawskie metro.

Umowę na dostawę 35 sześciowagonowych pociągów (210 wagonów) dla Warszawy podpisano 2 lutego 2011 roku. Pierwszych 10 wyprodukowano w Wiedniu, natomiast pozostałych 25 w zakładach Newag w Nowym Sączu. Przed dostarczeniem wagony testowane były w Niemczech, od lipca 2013 na STP Kabaty, a później w nocnych kursach metra. Dnia 6 października 2013 roku włączono do eksploatacji dwa pierwsze pojazdy Inspiro, a dwa tygodnie później kursowanie rozpoczął trzeci skład.

Dnia 17 listopada 2013 przed stacją metra Politechnika zapalił się wagon 4012 wchodzący w skład pociągu 52, po czym wszystkie Inspiro zostały wycofane z ruchu. Po trwających kilkanaście tygodni badaniach okazało się, że przyczyną zwarcia i pożaru był źle zamocowany ślizg, czyli element ślizgający się po trzeciej szynie w ramach odbieraka prądu. Odkręcił się na kilkadziesiąt minut przez zapłonem i pocierając o trzecią szynę wywoływał iskry, które w pewnym momencie doprowadziły do pojawienia się ognia. Do testów wagonów powrócono dopiero na początku marca 2014 roku, a pierwsze dwa pociągi, w tym ten, który wcześniej uległ awarii, wprowadzono ponownie 22 marca. Pociąg Siemens Inspiro jako pierwszy przejechał również cały centralny odcinek II linii metra, co miało miejsce 28 września 2014 roku.

Po zbudowaniu II linii metra i dopuszczeniu do ruchu wszystkich składów 20 z nich będzie obsługiwało II linię metra, a pozostałych 15 wzmocni I linię.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.