Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy sanktuarium. Zobacz też: zespół przystankowy Siekierki-Sanktuarium.

Widok ogólny sanktuarium

Fasada świątyni

Wnętrze sanktuarium

Kaplica w miejscu objawień

Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży - sanktuarium znajdujące się na Siekierkach przy ulicy Gwintowej 3, w pobliżu przebiega Trasa Siekierkowska.

Historia powstania świątyni rozpoczyna się podczas II wojny światowej - 3 maja 1943 r., w uroczystość Matki Bożej Królowej Polski. Dwunastoletnia Władzia Papis wracała w tym dniu z nabożeństwa majowego. Kiedy zakończyła modlitwę po powrocie do domu, przez okno ujrzała na tle kwitnącej wiśni postać Matki Bożej. Maryja wzywała do poprawy życia i do nawrócenia. Poleciła wybudowanie w miejscu objawień kapliczki i przepowiedziała, że w późniejszym czasie na Siekierkach powstanie świątynia. W 1946 r. wzniesiono niewielką kapliczkę. 8 maja 1949 r. została ona poświęcona. Na Siekierki zaczęli tłumnie przyjeżdżać pielgrzymi. Ostatnie objawienie miało miejsce 15 września 1949 r., w święto Matki Bożej Bolesnej - osiemnastoletniej wówczas Władzi ukazał się Jezus Chrystus, który zwrócił się do niej słowami: "Krzyżują Mnie ci wszyscy, którzy Mnie znieważają. Wynagradzajcie za nich. Brońcie Mnie, albowiem Ja was kiedyś obronię. (...) Nie odchodźcie ode Mnie, którzy Mi służycie. Odchodzę, a wyproście Matkę Moją, bo Ona was teraz słucha".

W późniejszym czasie miejsce to odwiedzał Prymas Wyszyński. Objawienia, spisane przez Władysławę Papis, przekazał na jego ręce generał paulinów - o. Paweł Kosiak, który uczestniczył w pracach Komisji Episkopatu ds. Kultu Maryjnego. Przemawiając do wiernych, zgromadzonych na Siekierkach w 1970 r., kard. Wyszyński oświadczył: "Jeśli nie ja, to mój następca zbuduje świątynię, aby Matka Boża otrzymała tu należną chwałę". W 1980 r. Prymas Wyszyński zatwierdził samodzielny ośrodek duszpasterski na Siekierkach, a opiekę nad nim przekazał zakonowi pijarów. 3 maja 1983 r., w 40. rocznicę rozpoczęcia objawień, ówczesne władze państwowe wydały oficjalną decyzję o przejęciu posesji przez pijarów. Rok później kard. Glemp poświęcił plac pod budowę świątyni. Prace projektowe rozpoczęto w 1984 roku pod kierownictwem architekta Janusza Tofila. 22 października 1988 r. wmurowano kamień węgielny i poświęcono dolny kościół oraz erygowano parafię pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Wyznawców. 17 września 1994 r. Prymas Glemp przybył na Siekierki, by poświęcić kościół parafialny. Uwieńczeniem działań na rzecz poszerzania duchowości związanej z objawieniami było ustanowienie 31 sierpnia 1997 r. przez kard. Glempa sanktuarium diecezjalnego Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży.

Linki zewnętrzne

Advertisement