Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy osiedla i obszaru MSI. Zobacz też: Ulica Sady Żoliborskie, Park Sady Żoliborskie i zespół przystankowy Sady Żoliborskie.

Obszar MSI Sady Żoliborskie

Blok przy ul. Krasińskiego 34a, Mister Warszawy 1961

Sady Żoliborskie – osiedle oraz obszar Miejskiego Systemu Informacji położony na Żoliborzu, zbudowany według projektu Haliny Skibniewskiej. Obszar ograniczony aleją Armii Krajowej od zachodu, ulicą Słowackiego od północy, księdza Popiełuszki i aleją Jana Pawła II od wschodu oraz linią kolejową od południa odznacza się dużą ilością zieleni. Uważane było[1] za najpiękniejsze osiedle PRL-u. Jeden z budynków (z adresem Krasińskiego 34a) otrzymał tytuł Mistera Warszawy 1961.

Do lat 70. XX wieku w tym miejscu znajdowała się wioska Buraków. Jednak w latach 1958-1973 powstało tu osiedle Sady Żoliborskie. Podzielone jest na kolonie oznaczone kolejnymi numerami rzymskimi, przykładowo kolonia Sady Żoliborskie I to budynki ograniczone ulicami Krasińskiego, Broniewskiego, Braci Załuskich i Sady Żoliborskie.

Na terenie tego obszaru znajdują się takie obiekty jak Cmentarz Wojskowy na Powązkach, Instytut Chemii Przemysłowej, Instytut Mechaniki Precyzyjnej, Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej, Wojskowy Instytut Higieny i Epidemiologii, Hala Marymoncka z sąsiadującymi stacją metra Marymont, parkingiem „Park & Ride” Włościańska oraz pętlą autobusową Metro Marymont.

Przypisy


Advertisement