S - historyczna linia tramwajowa zwykła stała (rozkład jazdy), która kursowała w latach 1934, 1938-1939 i 1940-1941.
Historia[]
Linię uruchomiono po raz pierwszy 1 października 1934 roku na jednokierunkowej trasie z Królewskiej przez ul. Marszałkowską, Aleje Jerozolimskie, ul. Nowy Świat i ul. Krakowskie Przedmieście ponownie na Królewską. Nazwa linii pochodziła od słowa "Śródmieście". Linia została zlikwidowana 11 dni po uruchomieniu, 12 października, z powodu niskiej frekwencji.
Kolejne uruchomienie linii, w charakterze podmiejskim, nastąpiło 9 października 1938 roku, gdy otwarto trasę Wyścigi–Służew - przekształcono wtedy w linię "S" linię 19 (Plac Teatralny–Służew) przedłużając ją na Wyścigi, jednocześnie wycofując ją ze Śródmieścia, gdzie zastąpiono ją linią 16. Jej trasa wiodła z Placu Zbawiciela przez ul. Marszałkowską, plac Unii Lubelskiej i ul. Puławską na Wyścigi. Nazwa linii pochodziła od słowa "Służewiec". Linia została zlikwidowana 31 stycznia 1939 roku, gdy numer linii zmieniono na 19 z powodu przyłączenia Służewca do Warszawy.
Linię uruchomiono po raz ostatni 16 czerwca 1940 roku na trasie Służew–Wyścigi. Linię zlikwidowano 5 lutego 1941 roku przy zmianie jej oznaczenia na 19s.
Linia S została ponownie uruchomiona w dniach 25-26 czerwca 2022 r. w związku z imprezą masową "Święto ulicy Stalowej". Kursowała na trasie Plac Narutowicza - Czynszowa. Na takiej samej trasie wróciła 17-18 czerwca 2023 r. podczas kolejnego Święta ulicy Stalowej.
Trasa podstawowa[]
ostatnio zmieniana 25 czerwca 2022 roku
Ulice[]
Czynszowa – Czynszowa - Stalowa – 11 Listopada – Targowa - al. Zieleniecka – al. Poniatowskiego – Most Poniatowskiego – Aleje Jerozolomskie – Grójecka – pl. Narutowicza - Plac Narutowicza
Przystanki[]
Czynszowa
Środkowa
Konopacka
Inżynierska
Dworzec Wileński
Ząbkowska
Kijowska
Aleja Zieleniecka
Rondo Waszyngtona
Rondo Waszyngtona
Most Poniatowskiego
Muzeum Narodowe
Krucza
Centrum
Dworzec Centralny
Plac Starynkiewicza
Plac Zawiszy
Ochota-Ratusz
Plac Narutowicza
Linki zewnętrzne[]