Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obszaru MSI. Zobacz też: ulica Słodowiec i stacja metra Słodowiec.

Obszar MSI Słodowiec

Ulica Słodowiec – jedna z ulic Słodowca

Biblioteka Publiczna im. St. Staszica

Park Olszyna

Słodowiec – osiedle mieszkaniowe i obszar MSI położony w południowo-wschodniej części Bielan, ograniczony ulicami Broniewskiego, Jarzębskiego, Żeromskiego i Al. Armii Krajowej. Nazwa pochodzi od dawniej istniejących w tym rejonie słodowni. Historycznie obszar Słodowca obejmuje również tereny Żoliborza w rejonie ul. Włościańskiej i północnego fragmentu Elbląskiej.

Historia

Na przełomie XIII i XIV wieku na terenie dzisiejszego Słodowca założona została wieś Buraków. W XIX wieku istniały tu cegielnia, glinianki, młyny i słodownie. W granice Warszawy tereny te weszły w 1916 roku. W końcu 1920 roku dzielnica zyskała połączenie komunikacją publiczną – była to linia autobusowa nr 2, kursująca z Marymontu przez dzisiejszy plac Kuronia do dworca Gdańskiego, zastąpiona w 1924 linią tramwajową 15 kursującą na trasie wydłużonej do pl. Teatralnego, w późniejszych latach komunikację zapewniały też pociągi na linii kolejowej do Łomianek, tramwaje na trasie wydłużonej do CIWF i różne linie autobusowe. W latach 60 XX wieku rozpoczęła się zabudowa mieszkaniowa.

Ważniejsze obiekty

Na terenie Słodowca znajduje się Biblioteka Publiczna im. Stanisława Staszica, Park Olszyna i Park Herberta.

Stacja metra Słodowiec wbrew nazwie nie znajduje się na Słodowcu, lecz kilkaset metrów od jego granicy, na terenie należącym do obszaru MSI Stare Bielany.


Advertisement