Uszkodzona, kamienna kopia rzeźby z Łazienek

Cokół rzeźby w Parku Skaryszewskim

Rzeźba "Zdrój", znana również jako Faun na Delfinie – kubistyczna rzeźba wykonana według projektu Jana Biernackiego prawdopodobnie w listopadzie 1930 roku w Parku Skaryszewskim im. I. J. Paderewskiego. Nieznane są jej powojenne losy, najpewniej nie przetrwała II wojny światowej. Dzisiaj w miejscu, w którym stała rzeźba, został jedynie kamienny cokół na parkowym placu zabaw.

Rzeźba przedstawiała niewysoką postać z różkami na głowie oraz podkurczonymi nóżkami zakończonymi kopytkami. Ta postać – faun – dosiadała równie niewielkiego delfina tryskającego wodą. Rzeźba stała na granitowym postumencie z charakterystyczną, wyżłobioną misą, którą do dziś można oglądać na terenie parkowych kortów tenisowych.

Przez długie lata wielu varsavianistów, historyków sztuki czy znawców Saskiej Kępy wątpiło w jej powstanie i ustawienie ze względu na brak jakichkolwiek zachowanych zdjęć rzeźby oraz przesłanek świadków. Wątpliwości wzmacniał brak notatek prasowych oraz informacja, że rzeźbiarz Jan Biernacki zmarł około miesiąc przed planowanym odsłonięciem rzeźby. Sądzono więc, że pomnika nigdy nie ustawiono, osąd ten zmienił się jednak w sierpniu 2008 roku, kiedy Muzeum Powstania Warszawskiego otrzymało zestaw 99 slajdów przedwojennych, a jeden z nich na zdjęciu przedstawiał właśnie rzeczony pomnik. Autorem fotografii był Witold Konieczny.

Wkrótce jednak okazało się, że w Łazienkach Królewskich, niedaleko Starej Pomarańczarni istnieje ukryta w krzakach rzeźba łudząco podobna do fauna prezentowanego na zdjęciu Witolda Koniecznego, ale dość poważnie zdewastowana. Najprawdopodobniej nie jest to jednak ta sama rzeźba, co na zdjęciu, gdyż jest ona kamienna, a faun z Parku Skaryszewskiego jest na zdjęciu bardzo ciemny. Jest to najpewniej jego kopia.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.