Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Zabytek.png
nr w rej.
472

Rynek Nowego Miasta – wyłożony kostką rynek położony w środkowej części Nowego Miasta, odchodzą od niego uliczki Przyrynek, Freta, Koźla i Stara.

Rynek powstał przed 1408 rokiem, początkowo miał kształt prostokąta o wymiarach 135 na 120 metrów, był więc większy od rynku staromiejskiego. Wówczas stały przy nim kościoły św. Jerzego i Najświętszej Maryi Panny, w 1680 roku przy rynku powstał ratusz, który rozebrano w 1818 roku. Z czasem przy rynku pojawiały się nowe zabudowania, które zmniejszały jego powierzchnię, m.im. Kościół św. Kazimierza czy kamienice od strony ulicy Freta.

Rynek został zburzony w 1944 roku po powstaniu warszawskim, obecnie odbudowany, jego kształt jest nieforemny, zauważalna jest różnica poziomów. Przy rynku stoi Kościół Sakramentek, obok niego budynek klasztorny służący kiedyś za pałac dla rodziny Kotowskich. Na środku rynku stoi ustawiona w 1958 roku, a pochodząca XIX wieku, żeliwna studzienka, na którym można dojrzeć Herb Nowego Miasta. Przy rynku mieściło się także kiedyś kino Wars, w którego miejscu planowano apartamentowiec, jednak na skutek protestów budynek wpisano do ewidencji zabytków – obecnie w tym miejscu działa Teatr WarSawy, będący kontynuacją Teatru Konsekwentnego.

20 września 2008 roku na rynku odsłonięto tablicę upamiętniającą 600 lat istnienia Nowego Miasta. Jej odsłonięcie połączone było z rycerskim przemarszem oraz turniejem na Podzamczu.

Galeria

Linki zewnętrzne

Advertisement