Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ronda. Zobacz też: Zespół przystankowy Rondo ONZ i Stacja metra Rondo ONZ.

Rondo ONZ widziane z biurowca Rondo 1

Rondo ONZ (oficjalna nazwa pełna: Rondo Organizacji Narodów Zjednoczonych) – rondo położone u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Świętokrzyskiej i ul. Prostej, na granicy dzielnic Śródmieście i Wola. Na rondzie znajdują się tory tramwajowe, a przy nim znajdują się takie wieżowce jak Rondo 1 i Ilmet.

Rondo ONZ zostało oddane do użytku 5 października 1965 roku, koszt jego budowy wyniósł 20 mln złotych. Jest to klasyczne rondo z czterema wlotami ulic, wyposażone w sygnalizację świetlną. Układ komunikacyjny komplikują torowiska tramwajowe, przecinające wyspę centralną ronda z trzech kierunków z możliwością skrętu. Dawniej rondo w godzinach szczytu szybko się zatykało, utrudnieniem był również fakt, iż ulica Prosta nie była przez lata dwujezdniowa – tuż za rondem stawała się jednojezdniowa. Układ ronda został zaprojektowany przez Larry'ego Oltmannsa, będącego w owym czasie wspólnikiem pracowni SOM.

W latach 2012-2014, w związku z budową II linii metra, rondo zostało przebudowane i wyremontowane, w międzyczasie samochody i tramwajowe kursowały pod specjalnie ułożonych jezdniach i torowiskach.

Jego nazwa upamiętnia Organizację Narodów Zjednoczonych, powstałą w 1945 roku organizację międzynarodową, stawiającą sobie za cel zapewnienie pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego, rozwój współpracy między narodami oraz popieranie przestrzegania praw człowieka.

Advertisement