Rondo Dudajewa

Rondo Dżochara Dudajewa - rondo położone na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Popularnej (Włochy), nazwane na cześć zabitego przez Rosjan pierwszego prezydenta niepodległej Czeczeni.

Rondo stanowi fragment Etapowej Obwodnicy Warszawy, w 2007 roku nad rondem wybudowano estakady Alei Jerozolimskich, które oddano do użytku 2 stycznia 2008.

Kontrowersje

Nazwa przeforsowana została w 2005 roku w Radzie Warszawy przez klub PiS. SLD chciał nadać rondu nazwę Dzieci Biesłanu, ale nazwa ta przepadała w głosowaniu.

Stowarzyszenia mieszkańców działające na terenie Włoch optowały, wzorem ulicy Chrościckiego za nazwaniem ronda imieniem któregoś z mieszkańców dzielnicy prowadzących działalność konspiracyjną w okresie okupacji.

Nazwa spowodowała ostrą krytykę władz rosyjskich, które uważają Dudajewa za terrorystę. W "odwecie" Moskwa chciała nadać ulicy, przy której mieści się polska ambasada, imię Michaiła Murawiowa "Wieszatiela", znanego ze stłumienia powstania listopadowego. Ówczesny prezydent Warszawy Lech Kaczyński zapowiedział, że takie kroki mogą doprowadzić do "wojny na nazwy", a rosyjska ambasada w Warszawie może się nagle mieścić przy ulicy Dymitra Samozwańca ([1]).

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.