Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy ronda. Zobacz też: Zespół przystankowy Rondo Żaba.

Rondo Żaba (2015)

Rondo Żaba (2008)

<place lat="52.26897810" lon="21.03728680" /> Rondo Żaba – rondo położone na Targówku, u zbiegu ulic Świętego Wincentego, 11 Listopada, Odrowąża oraz Starzyńskiego.

Rondo powstało w latach 1999-2000 w wyniku przebudowy wcześniejszego układu ulic w tej okolicy, kiedy to przebito nowy tunel pod linią kolei obwodowej oraz przebudowano torowiska tramwajowe. W skład węzła wokół ronda Żaba wchodzi także wiadukt biegnący z ulicy Szwedzkiej w ulicę Starzyńskiego. W planach jest rozbudowa węzła o połączenie z przedłużeniem obwodnicy śródmiejskiej z ronda Wiatraczna.

Pochodzenie nazwy nie jest do końca jasne, najprawdopodobniej przyjęta oficjalnie została tutaj nazwa zwyczajowa nazwa ronda, zaczerpnięta być może od kształtu ronda, które z góry może przypominać żabę.

W otoczeniu ronda znajduje się główne wejście na cmentarz żydowski, zabytkowa drewniana kamienica przy Biruty 18, będąca pozostałością dawnej zabudowy Targówka, kamień pamiątkowy na nasypie kolejowym oraz płyta upamiętniająca Jana Wójcika "Znicza", a także wejście na ogródki działkowe "Żerań".

Advertisement