Mural Chopinowski przy Tamce

Plakat reklamujący jedno z wydarzeń w ramach obchodów Roku Chopinowskiego

Rok Fryderyka Chopina – zespół przedsięwzięć kulturalnych i promocyjnych związanych z obchodami 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina, został ustanowiony przez Parlament Rzeczpospolitej Polskiej.

Podczas przygotowań do obchodów Roku Fryderyka Chopina zorganizowano szereg imprez związanych z kompozytorem: koncertów, ale także wystaw, konferencji, inicjatyw wydawniczych i edukacyjnych. Od kwietnia 2009 działał portal internetowy chopin2010.pl koordynujący obchody jubileuszu. Umieszczono tam informacje na temat wydarzeń Roku Chopinowskiego, ciekawe artykuły i wywiady, nagrania muzyki Chopina, a także warte odwiedzenia miejsca związane z Chopinem. Rok podsumowano konferencją prasową 4 lutego 2011 roku.

Dnia 26 lutego 2010 roku w kordegardzie Pałacu Potockich przy Krakowskim Przedmieściu oficjalnie otwarto Centrum Informacyjne Roku Fryderyka Chopina.

Rok Fryderyka Chopina w Warszawie

Warszawa jako miasto w którym kompozytor mieszkał, tworzył i koncertował jest szczególnie zobligowane do uczczenia jubileuszu związanego z kompozytorem. Z tego powodu w mieście zaplanowano wiele imprez.

Koncerty

Ekspozycje

Multimedia

Ławeczka Chopina

  • Urząd miasta Warszawy przygotował specjalny audio-przewodnik po Warszawie. Wycieczka prowadziła przez czternaście miejsc związanych z kompozytorem. Wystarczyło załadować pliki dźwiękowe na odtwarzacz MP3 i wydrukować mapę. Pliki były do pobrania na stronie Urzędu miasta
  • Gra "Chopin w Warszawie" – prosta gra pozwalająca poznać życiorys i twórczość Chopina, dostępna pod adresem
  • W kilkunastu miejscach ustawione zostały specjalne ławeczki z wyrytą historią miejsca związanego z Fryderykiem Chopinem oraz możliwością odsłuchania fragmentu jego utworu. Ławeczki stały przez kolejne cztery lata, w 2014 roku poddane zostały renowacji i ponownie ustawiono je w tym samych miejscach.

Konferencje

  • 25 lutego-1 marca – III Międzynarodowy Kongres Chopin 1810-2010 – konferencja skupiająca się na inspiracjach kompozytora oraz oddziaływaniu jego muzyki na twórczość innych kompozytorów i twórców

Inne

Mural Chopinowski na ścianie kamienicy przy Tamce 37

Pasy w formie klawiatury fortepianu namalowane na ulicy Emilii Plater

Galeria

Przydatne linki

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.