Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Jedna z rogatek wolskich (szkic)

Rogatki wolskie – zespół dwóch nieistniejących budynków, znajdujących się dawniej przy ulicy Wolskiej 2, u jej zbiegu z Towarową, Okopową i Chłodną. Ich nazwa wzięła się od tego, że wychodząca przez rogatki droga prowadziła do wsi Wola.

Rogatki powstały w związku z wytyczeniem Okopów Lubomirskiego przy drodze wyjazdowej z Warszawy w kierunku zachodnim, u wylotu ulicy Chłodnej, a klasycystyczne budynki wybudowano w latach 1816-1818 według projektu Jakuba Kubickiego. W ich pobliżu powstały z czasem i mieściły się jeszcze na początku XX wieku zabudowania Szpitala Wolskiego. Rogatki zostały rozebrane przez Niemców w 1942 roku, stanowiły one ogromne utrudnienie podczas wjazdu do miasta, szczególnie dla niemieckiego ciężkiego sprzętu – znajdowały się praktycznie pośrodku jezdni.

Przy rogatkach wolskich, 2 listopada 1830 roku, Fryderyk Chopin żegnał się na zawsze z Warszawą, wtedy jego przyjaciele i nauczyciele, w tym Józef Elsner, wręczyli mu m.in. srebrny puchar z ziemią mazowiecką. Tą samą drogą do Warszawy wróciło później serce Fryderyka Chopina.

Linki zewnętrzne

Advertisement