Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Remiza Tramwajów

Zabytek.png
nr w rej.
240/2010

Tablica pamiątkowa na budynku

Remiza Tramwajów (znana także jako Dom pod Syreną) - zabytkowy budynek położony przy ul. Inżynierskiej 6, dawniej będący zajezdnią tramwajową oraz autobusową. Wyróżniają go dwie bramy oraz herb Warszawy nad jedną z nich.

W tym miejscu powstała pierwsza drewniana remiza tramwajowa, z której 11 grudnia 1866 roku wyjechały na trasę pierwsze tramwaje konne na linii łączącej Dworzec Wiedeński z Dworcem Petersburskim. Obok, w 1908 roku, wzdłuż ulicy poprowadzono nowa linię tramwaju elektrycznego. W latach 1921-1922 postawiono tutaj współczesny gmach zajezdni, którego projektantem był prawdopodobnie Juliusz Dzierżanowski. Nad jedną z dwóch bram zamieszczony został herb Warszawy, stąd potoczna nazwa Dom pod Syreną. Wtedy też budynek zaadaptowano do celów zajezdni autobusowej, zmieniając fasadę budynku, instalując podziemne zbiorniki z paliwem oraz budując warsztat do napraw. Zajezdnia działała od 1928 roku i mogła pomieścić 28 pojazdów, przestała funkcjonować do lat 60. XX wieku, kiedy to przekształcono budynek na mieszkalny, a garaże na podwórzu na stację obsługi pojazdów.

Na budynku umieszczona jest również tablica upamiętniająca fakt, że stąd w 1866 roku na ulice miasta wyruszył pierwszy tramwaj konny.

Galeria

 

Advertisement