Pracownia Cukiernicza Zagoździński przy skwerze

Różany Skwer Pysznych Pączków – nieoficjalna nazwa skweru usytuowanego na Młynowie na Woli, między ulicami Górczewską i Działdowską. Skwer znajduje się między kamienicami pod adresami Górczewska 15, 17 i 17B oraz Działdowska 16, należącymi do Kolonii Wawelberga.

Niewielki teren zieleni powstał w tym miejscu w latach 1898-1900 wraz z powstaniem Kolonii Wawelberga, osiedla tanich mieszkań robotniczych. Nie był on remontowany od lat 50. XX wieku[1].

W 2015 roku Stowarzyszenie Mieszkańców i Przyjaciół Kolonia Wawelberga zgłosiło projekt do II edycji budżetu partycypacyjnego w obszarze Młynów na Woli pod nazwą "Różany skwer pysznych pączków"[2]. Zakładał on odnowienie terenu zieleni położonego przez kamienicami:

  • wyłożenie kostką bazaltowo-brukową placyku po jego środku,
  • postawienie stylizowanej latarni z symbolicznym pączkiem z kutego żelaza,
  • posadzenie okrągłego klombu wysadzanego czerwonymi różami symbolizującymi nadzienie pączka * postawienie ławki z tabliczką "Ławeczka uroczej babci", upamiętniającej Hannę Zagoździńską-Grelof, która prowadziła cukiernię do jej śmierci w 2007 roku,
  • umieszczenie kamienia z nazwą i datą powstania osiedla,
  • postawienie stojaka na rowery, kosza na śmieci i na psie odchody,
  • wymianę okolicznych chodników,
  • uporządkowanie zieleni,

  • zasadzenie żywopłotów i krzewów.

Projekt otrzymał 595 głosów w głosowaniu mieszkańców zajmując trzecie miejsce i został skierowany do realizacji[3]. Realizacja projektu, na którą Urząd Dzielnicy Wola przeznaczył blisko 176 tysięcy zł zakończyła się w grudniu 2016 roku[1].

Inspiracją do powstania skweru o tej nazwie i formie jest funkcjonująca w tym miejscu od 1973 roku Pracownia Cukiernicza Zagoździński, jedno z najsłynniejszych miejsc w Warszawie, gdzie można kupić pączki. Nazwa skweru nie została do tej pory nadana oficjalnie.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.