Q22wieżowiec w Śródmieściu przy al. Jana Pawła II 22, na rogu ul. Grzybowskiej.

Nazwa inwestycji na ogrodzeniu placu budowy

Początkowo w tym miejscu znajdował się hotel Mercure Fryderyk Chopin, który w 2011 roku został zakupiony przez firmę Echo Development z zamiarem wybudowania w tym miejscu wieżowca – hotel zakończył działalność w grudniu 2011 roku, zaś od kwietnia do grudnia 2012 roku budynek hotelu został wyburzony. Podczas prac rozbiórkowych odzyskane materiały poddano recyklingowi, dzięki czemu odzyskano 1500 ton stali oraz 25 000 ton betonowego kruszywa.

Dnia 28 czerwca 2013 roku oficjalnie poinformowano o budowie wieżowca oraz zaprezentowano jego wizualizacje, w miejsce roboczej nazwy wieżowiec Echo Investment wprowadzono też oficjalną nazwę projektu – Q22 [Q od angielskiego quartz, czyli kwarc, oraz 22 od adresu] – który został opracowany przez pracownie Kuryłowicz & Associates oraz Buro Happold Polska. Jednocześnie rozpoczęto pierwsze prace głębinowe na budowie, zaś pod koniec września wybrano firmę Modzelewski&Rodek, która za sumę 100 mln złotych wzniesie betonowy szkielet konstrukcji wieżowca – miał on być gotowy w stanie surowym we wrześniu 2015 roku. Budowa ruszyła pełną parą w drugiej połowie 2013 roku i ma zakończyć się w pierwszym kwartale 2016 roku. Już w listopadzie 2014 roku poinformowano, że 11 tysięcy metrów kwadratowych biur w wieżowcu wynajmie firma konsultingowa Deloitte.

Budynek jest dwuczęściowy, wzdłuż al. Jana Pawła II znajdzie się niższa, trzynastopiętrowa część przykryta skrośnym dachem, który łączyć się będzie z 42-piętrową częścią wieżową na rogu ul. Grzybowskiej – całość bryły nadaje budynkowy wyrazistość i dynamikę. Szklano-aluminiowe elewacje będą proste i jednolite, a okna trójszybowe, w środku znajdzie się zaś 30-metrowy hol główny, około 50 000 m² powierzchni biurowej, sale konferencyjne oraz klub fitness i restauracje między 13. a 16. piętrem. W pięciopoziomowym garażu podziemnym znajdzie się 347 miejsc postojowych oraz 110 miejsc dla rowerzystów wraz z szatnią i umywalnią. W budynku są zastosowane najnowsze rozwiązania ekologiczne, m.in. system odzyskiwania energii w windach oraz panele fotowoltaiczne. Nowością na skalę Polski będzie system wind „TWIN” firmy ThyssenKrupp, polegający na umieszczeniu w każdym szybie dwóch kabin, z których każda porusza się niezależnie od drugiej. Ponieważ kabiny nie będą mogły się wymijać w szybie, system komputerowy będzie mógł zaparkować jedną z kabin np. na dnie szybu, by umożliwić podróż drugą kabiną między krańcowymi poziomami. Budynek będzie też posiadać certyfikat ekologiczny BREEAM na poziomie Excellent.

Ponadto na budynku przywrócona została tablica upamiętniająca fabrykę „Konrad, Jarnuszkiewicz i Spółka” (ul. Ciepła 12), w której podczas okupacji, w latach 1942-1944, produkowane były w podziemiu karabiny maszynowe „Polski Sten” – tablica znajdowała się wcześniej na hotelu Mercure F. Chopin.

Budowa zakończyła się w czerwcu 2016.

Galeria

Linki zewnętrzne

 

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.