Przystań Młociny przed rozpoczęciem sezonu żeglugowego

<place lat="52.3197892" lon="20.9281512" />Przystań pasażerska na Młocinach – położona jest nad Wisłą na skraju Parku Młocińskiego, na 525 kilometrze rzeki, między ulicami Papirusów a Dziwożony. Wyposażona jest w umocnione nabrzeże pozwalające na cumowanie jednostek pasażerskich, w sezonie żeglownym instalowany jest pływający pomost. W pobliżu przystani znajduje się też niewielka plaża. Przystań ma połączenie z Nadwiślańskim Szlakiem Rowerowym.

Historia

Przystań na Młocinach została otwarta na początku XX wieku po przeniesieniu z Bielan w związku z otwarciem parku miejskiego (Park Młociński)[1] i służyła przede wszystkim warszawiakom udającym się na wypoczynek na Bielany i Młociny (które wówczas zlokalizowane były daleko poza granicami Warszawy i były niewielkimi wsiami). Jedną z okazji wyjazdu na Bielany były Zielone Świątki, kiedy tereny te przeżywały oblężenie.

Alternatywa dla parostatków pojawiła się w latach 20. XX wieku, kiedy na odcinku budowanej kolei dojazdowej do Łomianek uruchamiano sezonowy ruch pasażerski między Dw. Gdańskim a Młocinami.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy przystań została zlikwidowana, na pewno nie była używana już na przełomie lat 60. i 70. W latach 1950-52 uruchamiana była sezonowa linia autobusowa M łącząca pętlę tramwajową Twardowska (wówczas Bielany) z Parkiem Młocińskim, w 1953 r. oddano do użytku linię tramwajową na Młociny.

Plany odbudowy przystani pojawiły się ok. 2009 roku, wówczas na przeszkodzie stała obecność kolektora burakowskiego, zrzucającego do Wisły nieoczyszczone ścieki w górę od planowanego miejsca odbudowy przystani[2]. Prace rozpoczęły się w 2014 r. i przystań została ukończona na wiosnę 2016 r. W lipcu 2016 r. uruchomiono letnie rejsy krajoznawcze po Wiśle, odchodzące z nowej przystani.

W kulturze masowej

Żegludze na Młociny poświęcone są m.in. piosenka Statek do Młocin Jaremy Stępowskiego oraz felieton U Bochenka na Bielanach Wiecha.

Przypisy

Odsyłacze zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.