Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Zabytek.png
nr w rej.
A-719

Prudential – wieżowiec położony w Śródmieściu, na rogu Świętokrzyskiej i placu Powstańców Warszawy. Do 2002 r. siedziba Hotelu Warszawa.

Budynek (w stylu art déco) wybudowano przy ówczesnym placu Napoleona w latach 1931-1934. Mieścił on siedzibę angielskiego Towarzystwa Ubezpieczeń Prudential oraz luksusowe apartamenty. Projektantem budynku był Marcin Weinfeld, projekt stalowej konstrukcji ustawionej na fundamentach biurowca opracowali Stefan Bryła i Wenczesław Poniż.

W 1937 roku na 16. piętrze biurowca rozpoczęła swą działalność Eksperymentalna Stacja Telewizyjna. Wtedy to na dachu Prudentialu umieszczono 27-metrową antenę nadawczą, skąd od 5 października 1938 roku zaczęto nadawanie próbnych programów.

Budynek, będąc najwyższym w Warszawie, ucierpiał mocno w czasie II wojny światowej. 18 września 1939 roku spłonął w wyniku niemieckiego ostrzału artyleryjskiego. Podczas powstania warszawskiego budynek zajęli powstańcy, z jego okien ostrzeliwali zajęty przez Niemców gmach Poczty Głównej. Na szczycie przez wszystkie 63 dni powstania powiewała polska flaga. Budynek był mocno ostrzeliwany, w końcu sierpnia został trafiony z moździerza Ziu, co uwieczniono na znanym dziś zdjęciu. Pomimo to, dzięki mocnej i stabilnej konstrukcji, przetrwał.

Po wojnie biurowiec odbudowano według projektu Marcina Weinfelda, nadając mu jednocześnie socrealistyczną szatę. W 1954 roku w budynku otwarto Hotel Warszawa, który działał aż do 2002 roku. Obecnie Prudential przechodzi generalny remont, mający na celu usunięcie elementów socrealistycznych i przywrócenie wnętrz budynku do przedwojennej formy art déco z zachowaniem jedynie kilku socrealistycznych elementów. Projekt na renowację budynku wygrało biuro architektoniczne Bulanda, Mucha Architekci. Rewitalizacja przeciąga się, a w 2009 roku właściciel gmachu, firma Polimex Mostostal, wystawiła go na sprzedaż[1], po czym sprzedała go 31 grudnia 2009 roku firmie, której nazwy początkowo nie podano[2]. Nowym właścicielem okazała się być krakowska rodzina Likusów. Pierwsze prace rewaloryzacyjne rozpoczęto w sierpniu 2010 roku[3], jednak po kilku miesiącach zostały wstrzymane, prace ponownie rozpoczęły się dopiero w maju 2015 roku.

Przypisy

Advertisement