Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy obszaru historycznego. Zobacz też: Praga Północ (dzielnica), Praga Południe (dzielnica) oraz Warszawa Praga (przystanek kolejowy).
Herb Pragi

Herb Pragi

Praga – historyczny obszar obejmujący prawobrzeżną część Warszawy. Nazwa wywodzi się od słowa "prażyć", oznaczającego wypalanie gęsto porośniętego wówczas ten teren lasu[1]. Źródłosłów nazwy "Praga" jest ponadto inny niż czeskiej Pragi, która to wywodzi się od słowa prah – próg, który znajdował się na rzece Wełtawie[2].

Historycznie obszar Pragi zarośnięty był gęstą puszczą i pokryty łatwą do uprawy, ale mało urodzajną glebą. Najstarszą znaną osadą praską było Bródno, a potem Kamień (Kamion). Następnie w XII wieku istniała wieś Targowe Wielkie mająca duże znaczenie w przeprawie przez Wisłę i zapewne z nią wiąże się historia właściwej Pragi, odnotowywanej po raz pierwszy w dokumentach w 1432 roku. Rozwijała się dzięki obecności po drugiej stronie rzeki prężnego ośrodka miejskiego – Warszawy. Dzięki temu 10 lutego 1648 król Polski Władysław IV nadał Pradze prawa miejskie. Centrum ówczesnej osady znajdowało się w rejonie dzisiejszej ulicy Ratuszowej, gdzie znajdował się ratusz. Praga została zniszczona podczas potopu szwedzkiego oraz wojny północnej, jednak ciągle się odradzała. W 1791 roku na mocy ustawy Prawo o miastach Praga stała się faktyczną częścią Warszawy.

Kolejne zniszczenia Pradze przyniosła insurekcja kościuszkowska, a w szczególności przeprowadzono 4 listopada 1794 roku przez Rosjan Rzeź Pragi – Rosjanie przełamali obronę miasta i w ciągu jednego dnia wymordowali ponad 20 tysięcy mieszkańców. W XIX wieku Praga rozwijała się już dosyć swobodnie, zyskując na znaczeniu pod wybudowaniu stałego mostu Kierbedzia, dworców Petersburskiego i Brzeskiego oraz linii tramwaju konnego łączącego Pragę z lewobrzeżnym miastem. Zabudowa została w niewielkim stopniu uszkodzona podczas II wojny światowej, a obszar już 13 września 1944 roku zajęli Rosjanie, dzięki czemu udało się uniknąć zniszczeń takich jak w lewobrzeżnej Warszawie. Zdecydowana większość dawnej zabudowy zachowała się do dzisiaj czyniąc Pragę swoistym skansenem dawnej Warszawy oraz najlepiej zachowanym zespołem przedwojennej zabudowy.

Właściwa Praga utożsamiana jest najczęściej z dzielnicą Praga Północ, z tej samej nazwy korzysta także dzielnica Praga Południe. Inne tereny często wchodząca w skład potocznie rozumianej Pragi to dzielnice Białołęka, Targówek, Rembertów i Wawer. W kościele katolickim Praga należy do diecezji warszawsko-praskiej.

Galeria[]

Przypisy[]

  1. Kwiryna Handke: Słownik nazewnictwa Warszawy, str. 168, Slawistyczny Ośrodek Wydawniczy, Warszawa, 1998
  2. Praha: Název a přívlastky, cs.wikipedia.org, dostęp: 24.07.2010
Advertisement