Potok Służewiecki wzdłuż ul. Przy Grobli

Potok Służewiecki wzdłuż ul. Dolina Służewiecka

Potok Służewiecki wzdłuż ul. Arbuzowej

Potok Służewiecki na Stegnach

Potok Służewiecki (dawniej Sadurka) – niewielki ciek wodny, potok, który płynie przez Ochotę, Włochy, Ursynów, Mokotów i Wilanów.

Historia

Potok Służewiecki to pozostałość płynącej kiedyś z terenu Włoch rzeki Sadurki. W XII wieku nad potokiem rozpoczęło się osadnictwo, powstała wieś Służewo. W okresie powojennym w pobliżu powstało osiedle Służew nad Dolinką, na południe od niej puszczono ul. Dolina Służewiecka.

Potok jest współcześnie w pełni uregulowany, co paradoksalnie czyni go dużo niebezpieczniejszym. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów i głębokości doliny, w okresie silnym burz i opadów deszczu potok regularnie wylewa zalewając pobliskie obszary i wdzierając się do piwnic bloków Służewa nad Dolinką, często zalewa nawet pobliskie ulice. Podstawowym powodem wylewania potoku jest jego przeciążenie.

Wraz z budową Służewa nad Dolinką pierwotnie naturalny potok został przekształcony w kanał odprowadzający ścieki, przede wszystkim nadmiar deszczówki. Niewielka rzeczka musi odprowadzać kilkakrotnie więcej wody, niż pierwotnie. Problem narasta wraz z urbanizacją okolicznych terenów.

Władze dzielnicy próbują rozwiązywać problem, czyszcząc koryto rzeki i kraty przepustowe, a nawet zabezpieczając brzegi workami z piaskiem. Póki co skuteczność tych działań jest ograniczona. W jednym z artykułów komentujących porażkę władz w walce z zagrożeniem powodziowym Potok Służewiecki został ironicznie nazwany najdzikszą rzeką Europy.

W latach 2013-2014 przeprowadzono rewaloryzację jednego z zarośniętych stawów w rejonie ul. Rzymowskiego, został on pogłębiony i wzmocniony, pośrodku powstały trzy sztuczne wyspy z roślinnością szuwarową oraz fontanna, a od strony ul. Tarniny pomost.

Charakterystyka

Potok bierze swoje źródła na Ochocie (ogródki działkowe przy Grójeckiej i Racławickiej), następnie płynie skanalizowany na południe pod ul. Radarową, płynie na Służewcu przez ogródki działkowe między ulicami Hynka a 17 Stycznia, dalej przez staw Sadurki, skanalizowany pod płytą Lotniska Chopina na Okęciu wypływa na powierzchnię w okolicy oczyszczalni ścieków ("krótszy" pas lotniska 11-29).

Dalej płynie przez Mokotów, Ursynów i Wilanów, m.in. wzdłuż Doliny Służewieckiej, wpada do jeziora Wilanowskiego. Ze względu na zanieczyszczenie jest czasem nazywany Smródką.

Galeria

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.