Pomnik gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego (2019)

Pomnik generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego – pomnik w Parku im. Marszałka Edwarda Rydza-Śmigłego w Śródmieściu.

Zbigniew Ścibor-Rylski

Zbigniew Dionizy Ścibor-Rylski herbu Ostoja, ps. „Motyl”, „Stanisław” (ur. 10 marca 1917 w Browkach, zm. 3 sierpnia 2018 w Warszawie) – polski lotnik, oficer Armii Krajowej, generał brygady WP, w latach 20042014 sekretarz Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, członek założyciel i w latach 19891994 i 19972018 prezes Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich.

Historia

Po śmierci gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego (która nastąpiła 3 sierpnia 2018) środowisko Powstańców Warszawskich podjęło działania zmierzające do upamiętnienia generała. Jako miejsce wybudowania pomnika zaproponowano Park im. Rydza-Śmigłego, z uwagi na toczące się w nim walki w czasie Powstania Warszawskiego, w których dowódcą kompanii był właśnie gen. Ścibor-Rylski.

Temat budowy pomnika podjęto m.in. podczas VII sesji Rady Warszawy kadencji 2018-2023. Wówczas 14 lutego 2019 przyjęto uchwałę nr VII/90/2019 w sprawie „wzniesienia pomnika generała Zbigniewa Ścibor-Rylskiego”. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Quote-alpha.png
Wyraża się zgodę na wzniesienie pomnika generała Zbigniewa Ścibor - Rylskiego w parku im. Marszałka Rydza-Śmigłego, po północnej stronie alei im. Ks. Stanka, w osi symetrii alei Zgrupowania AK „Kryska”.
Quote-alpha.png
Forma pomnika opisana jest w projekcie opracowanym przez artystę rzeźbiarza Marcina Nowickiego, przedłożonym przez Fundację Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.
Quote-alpha.png
Inwestorem pomnika będzie Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Pomnik został odsłonięty 2 sierpnia 2019.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.