Pomnik Zygmunta Berlinga

Zniszczony pomnik Zygmunta Berlinga (5.08.2019)

Historyczny widok z wiaduktu Mostu Łazienkowskiego na pomnik

Pomnik gen. Zygmunta Berlinga – historyczny pomnik na Pradze Południe, który znajdował się przy ślimaku Mostu Łazienkowskiego.

Historia

Pierwotnie pomnik miał stanąć bliżej Wisły, w miejscu, z którego żołnierze generała dokonali we wrześniu 1944 desantu na przyczółek czerniakowski. Odsłonięcia monumentu dokonano w 1985.

W przeszłości pomnik był wielokrotnie dewastowany. W 2012 w badaniach w ramach tzw. "Barometru Warszawskiego" mieszkańcy wyrazili opinię, że nie chcą jego usunięcia.

W 2016 przyjęto tzw. ustawę dekomunizacyjną, na mocy której pomnik Z. Berlinga miał zostać usunięty. Do końca 2019 planowano jego przeniesienie do Muzeum Historii Polski.

4 sierpnia 2019[1] pomnik został obalony przez grupę aktywistów. Monument rozpadł się na cztery części[2]. Dzień później w miejscu pomnika stał już jedynie cokół, na którym namalowano czarną kotwicę, tj. znak Polski Walczącej.

6 sierpnia 2019 ówczesny konserwator zabytków Michał Krasucki powiedział, że „pomnik Zygmunta Berlinga nie może zostać odbudowany, bo zgodnie z tzw. ustawą dekomunizacyjną został wskazany do usunięcia”[3][4].

Opis

Monument miał 6 metrów wysokości. Na 3-metrowym cokole z czerwonego piaskowca autor pomnika, Kazimierz Danielewicz, umieścił – bardzo nietypowo – 3/4 postaci generała wykonanej z białego szlachetnego marmuru Kojełga.

Generał patrzył w stronę Wisły i Czerniakowa, w ręku trzymał lornetkę. Na postumencie pomnika znajdował się wyryty w piaskowcu orzeł bez korony oraz napis: Generał broni Zygmunt Berling 1896-1980.

Przypisy

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.