Pomnik Romana Dmowskiego

Pomnik Romana Dmowskiego - pomnik znajdujący się na placu na Rozdrożu, u zbiegu alei Szucha i Alei Ujazdowskich.

Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 10 listopada 2006 roku. Powstał staraniem członków Stowarzyszenia Ogólnopolskiego Komitetu Budowy Pomnika Romana Dmowskiego, który dzisiejszą lokalizację otrzymał od Gminy Centrum w 1999 roku. Realizacja pomnika na jakiś czas została wstrzymana z powodu braku środków finansowych. Dopiero w 2003 roku staraniem radnych LPR wpieranych przez radnych PiS – Rada Warszawy uchwaliła sfinansowanie pomnika ze środków miejskich. Ostatecznie sumę 567 tysięcy złotych wyłożyło miasto Warszawa i Zarząd Województwa Mazowieckiego. Niemałe kontrowersje wywołał fakt wyboru projektu pomnika. W pierwszym werdykcie jury, wśród 18 zgłoszonych pomysłów nie wytypowało zwycięzcy, argumentując to wyjątkowo niskim poziomem nadesłanych prac. W końcu jury wskazało do realizacji projekt, który wcześniej odrzuciło. Uznano, że dzieło autorstwa zespołu z Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie - dr Wojciecha Mendzlewskiego, Marii Marek-Prus i Piotra Prusa, po poprawkach można zrealizować.

Pięciometrowy monument z brązu na niskim kamiennym cokole przedstawia stojącego Romana Dmowskiego, który w lewej ręce trzyma traktat wersalski a w prawej kapelusz. Na cokole widnieje napis "Roman Dmowski 1864 - 1939. Jestem Polakiem, więc mam obowiązki polskie". Nieprzypadkowe jest miejsce ustawienia pomnika niedaleko budynku MSZ, ponieważ Roman Dmowski w 1923 roku był ministrem spraw zagranicznych II Rzeczpospolitej.

W związku z licznymi kontrowersjami związanymi z oceną historyczną Dmowskiego, jego figura co jakiś czas staje się celem ataków wandalizmu. Już następnego dnia po uroczystości odsłonięcia została pomalowana różową farbą. Tablica na pomniku i napis zastały zamalowane a z tyłu pomnika narysowano swastykę. Miała też miejsce próba podpalenia pomnika.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.