Pomnik Poległych Lotników

Charakterystyczne smugi po samolotach

Fragment pomnika

Polskie formacje lotnicze

Tablica informacyjna

Pomnik Poległych Polskich Lotników w czasie II wojny światowej 1939-1945 znajduje się na Polu Mokotowskim, nieopodal Trasy Łazienkowskiej (al. Armii Ludowej), pomiędzy al. Niepodległości i ul. Waryńskiego.

Odsłonięcie pomnika odbyło się 27 sierpnia 2003 roku o godz. 19:00, w dokładną co do godziny 59. rocznicę startu ostatniego transportu z Włoch ze zrzutem dla uczestników Powstania Warszawskiego. Uroczystego odsłonięcia dokonali: Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski wraz z dowódcą Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej, przedstawicielem Lotnictwa Marynarki Wojennej oraz przedstawicielem Fundacji Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii.

Miejsce do budowy pomnika wybrano nieprzypadkowo, gdyż to właśnie na Polu Mokotowskim znajdowało się w okresie międzywojennym pierwsze warszawskie lotnisko. Decyzję o budowie podjęto w czerwcu 1997 roku. Dnia 28 sierpnia 2002 roku w Święto Lotnika wmurowano kamień węgielny, 30 grudnia 2002 roku zatwierdzono projekt i wydano pozwolenie na budowę, którą ukończono 31 lipca 2003 roku. Budowę sfinansowała Fundacja Stowarzyszenia Lotników Polskich w Wielkiej Brytanii ze składek własnych i Skrzydeł w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii, Afryce Południowej, Argentynie, Brazylii i Belgii. Autorami pomnika są Marek Dziewulski oraz jego ojciec Tadeusz Dziewulski, były pilot 315 Dywizjonu Dęblińskiego Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie oraz Biuro Projektowo-Konsultingowe "Stolica". Formą nawiązuje on do pomnika Lotników Polskich na cmentarzu w Northolt.

Na pomnik składają się trzy części:

  • Pierwszą stanowi plac przed pomnikiem i brukowana aleja, która symbolizuje pas startowy lotniska (po zmroku jest ona oświetlona imitując prawdziwy pas na lotnisku).
  • Drugim elementem są trzy stalowe, przeplatające się ze sobą łuki. Według zamierzeń autorów projektu mają one symbolizować smugi kondensacyjne, częsty widok podczas walk powietrznych.
  • Trzecim elementem jest półkolisty, granitowy mur, na którym patrząc od lewej strony, znajdują się wymienione polskie formacje lotnicze z września 1939, z kampanii francuskiej w 1945, Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie oraz Ludowego Lotnictwa Polskiego. Motto umieszczone na murze brzmi: "Wolność należy do tych, którzy mają odwagę jej bronić (Perykles 431 p.n.e.)". Dalej wyryte są godła polskich dywizjonów lotniczych sformowanych na zachodzie. Najważniejszą częścią pomnika jest lista poległych lotników w czasie II wojny światowej.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.