Figura leżącego boksera

Cokół

Pomnik Ofiar Katastrofy Lotniczej w 1980 roku – pomnik ustawiony przed wschodnią ścianą stadionu RKS "Skra" przy ul. Wawelskiej 5.

Pomnik poświęcony jest 22 członkom amatorskiej reprezentacji bokserskiej Stanów Zjednoczonych, którzy zginęli w katastrofie samolotu IŁ-62 "Kopernik", w dniu 14 marca 1980 roku w trakcie podchodzenia do lądowania tuż przed Lotniskiem Okęcie. Odsłonięcie pomnika nastąpiło 13 listopada 1986 roku.

Ma on formę graniastosłupa o podstawie trójkątnej, na którym leży znokautowany bokser. Całość osadzona jest na granitowej płycie. Zarówno cokół jak i figura boksera są wykonane z brązu i razem mierzą ponad 2,5 metra. Autorem pomnika jest amerykański artysta rzeźbiarz Auldwin Thomas Schomberg. Jeden z napisów umieszczony na postumencie brzmi: "Utraceni lecz nie zapomnieni... Pokonani nie w walce lecz przez los". Pomysłodawcami uczczenia pamięci ofiar katastrofy i fundatorami pomnika byli Thomas Kane z firmy Printon Kane and Company oraz Międzynarodowa Federacja Boksu Amatorskiego.

Identyczny monument, ustawiony w dniu 7 sierpnia 1985 roku, znajduje się na terenie Ośrodka Przygotowań Olimpijskich Kadry USA w Colorado Springs.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.