Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Pomnik Lecha Kaczyńskiego

Odsłonięcie pomnika Lecha Kaczyńskiego

Pomnik Lecha Kaczyńskiego – pomnik na pl. Piłsudskiego w Śródmieściu, przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Historia

W kwietniu 2017 w budynku Wyścigów Konnych na Służewcu zaprezentowano makietę pomnika wyłonionego przez jury pod przewodnictwem Tomasza Żukowskiego.

W październiku 2017 minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk wydał decyzję o wyjęciu placu Piłsudskiego i przylegających do niego dwóch działek przed Hotelem Europejskim i przed gmachem Dowództwa Garnizonu Warszawa spod kurateli miasta i przekazaniu ich do dyspozycji wojewody mazowieckiego Zdzisława Sipiery.

W styczniu 2018 szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin poinformował o planach powstania pomnika Lecha Kaczyńskiego na placu Piłsudskiego i jego przewidywanej formie.

W marcu 2018 wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera wydał zgodę na budowę pomnika, a 10 kwietnia 2018 w ósmą rocznicę katastrofy polskiego Tu-154M w Smoleńsku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod pomnik.

Monument został ustawiony na miejscu przeznaczenia 7 listopada 2018.

Źródło: Pomnik Lecha Kaczyńskiego na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie, autorzy, licencja: CC BY-SA 3.0

Wygląd

Pomnik stanowi 3,5-metrowa figura prezydenta Lecha Kaczyńskiego usytuowana na 3,5-metrowym cokole. Na pomniku znajduje się napis: „Lech Kaczyński Prezydent RP, Prezydent Warszawy”.

Zobacz też

Advertisement