Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia

Popiersie Jana Kozietulskiego

Pomnik Jana Leona Hipolita Kozietulskiego – pomnik ustawiony jest w sąsiedztwie Pałacu Myślewickiego w Łazienkach Królewskich. Przez wiele lat mylony był z wizerunkiem księcia Józefa Poniatowskiego.

Monument autorstwa znanego rzeźbiarza Stanisława Jackowskiego, powstał w 1930 roku dla 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. pułkownika Jana Kozietulskiego, stacjonującego w garnizonie Suwałki. Uroczyste odsłonięcie popiersia na dziedzińcu kaszar pułku nastąpiło 2 sierpnia 1930 roku. Na jego cokole umieszczono napis: "Szefowi Swemu J.K. Kozietulskiemu Bohaterowi Somossierry 3 Pułk Szwoleżerów Mazowieckich". Z chwilą wybuchu wojny w celu zabezpieczenia pomnika, z rozkazu dowódcy pułku, płk. Edwarda Milewskiego, zdjęto popiersie z cokołu i zakopano w ziemi. W marcu 1940 roku Niemcy odnaleźli rzeźbę, wykopali ją z ziemi i wywieźli w nieznanym kierunku. Popiersie zostało odnalezione dopiero w 1949 roku staraniem Misji Biura Rewindykacji i Odszkodowań Wojennych. Wróciło do kraju błędnie zidentyfikowane jako wizerunek księcia Józefa Poniatowskiego i ostatecznie trafiło do magazynu Muzeum Narodowego w Wilanowie.

W 1988 roku jako popiersie księcia Poniatowskiego, patron 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich, stanął na skromnym cokole w pobliżu Pałacu Myślewickiego. Wtedy dokonano właściwej identyfikacji. W maju 2002 roku po 63 latach popiersie powróciło do swojego miasta. Ustawiono go przed Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

W Warszawie stoi obecnie kopia popiersia bohatera spod Somossierry. Znalazł tutaj godną opiekę ze strony Szwadronu Kawalerii Ochotniczej, kontynuatorów tradycji i barw 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich.

Advertisement