Warszawikia

Zapraszamy do dyskusji na temat zmiany skórki (o tutaj).

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Warszawikia
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy pomnika w Wilanowie. Zobacz też: Pomnik Jana III Sobieskiego w Ujazdowie.

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego z Marysieńką

Buława hetmańska nieopodal pomnika

Pomnik Króla Jana III Sobieskiego i Królowej Marysieńki z psami - pomnik zlokalizowany w Wilanowie na rogu ul. Sarmackiej i osi Królewskiej.

Inicjatorem oraz założycielem fundacji budowy pomnika Jana III Sobieskiego w Wilanowie był artysta malarz i rzeźbiarz Tadeusz Dębski. Rzeźbę w 1999 roku wykonał Edward Jeliński z Pracowni Konserwacji Zabytków "Monument" w Łazienkach. Uroczyste odsłonięcie pomnika nastąpiło 9 września 2001 roku. Pomnik z brązu na granitowym cokole, przedstawia króla w stroju szlacheckim siedzącego na fotelu oraz jego żonę Marysieńkę, która stoi obok i opiera mu ręce na ramionach. U stóp króla waruje pies, natomiast drugi wspina mu się na kolana. Rzeźba skierowana jest w stronę pałacu w Wilanowie.

Wraz z pomnikiem, kilkaset metrów dalej odsłonięto siedmiometrową, ażurową, mosiężną buławę wykonaną przez Tadeusza Dębskiego (obecnie nie znajduje się już ona w tym miejscu). W zamyśle autora jest ona swoistą formą zarodkową dziesięciokrotnie okazalszej inwestycji – wieży widokowej w kształcie buławy hetmańskiej, mającej wznosić się na 72 metry. W chwili obecnej brak środków i zgody na tego typu inwestycję.

Zespół pomnikowy przedstawiający Jana III Sobieskiego z Marysieńką oraz buława hetmańska powstały dzięki wsparciu firm i osób prywatnych, bez zaangażowania pieniędzy publicznych.

Advertisement