Pomnik E. M. House'a

Napisy na cokole

Pomnik Edwarda Mandella House'a postawiony został w Parku Skaryszewskim na cześć doradcy prezydenta Woodrowa Wilsona i orędownika utworzenia państwa Polskiego po I wojnie światowej.

Historia

Pomnik z inicjatywy Ignacego Paderewskiego wyrzeźbił Franciszek Black. Ówczesna wersja była wykonana ze spiżu i wraz z postumentem mierzyła około 10 metrów. Na jej lokalizację początkowo typowano:

Ostatecznie zwyciężyła ostatnia koncepcja i pomnik odsłonięto 4 lipca 1932 roku w obok jednej z nisz przy alei Zielenieckiej. Rzeźba przetrwała II wojnę światową jednak została po cichu zdemontowana na początku lat 50-tych ze względów politycznych.

W 1989 roku postanowiono przywrócić pomnik. Replikę rzeźby na podstawie starych fotografii wykonał Marian Konieczny. Uroczyście odsłonięto go 11 listopada 1991 r. już w innym miejscu - na jednej z parkowych polan.

Wygląd

Edward M. House przedstawiony został z lewą dłonią przyciskającą do piersi zwój, a prawą wyciągniętą. Nowy pomnik jest odlany z brązu i stoi na postumencie z czerwonego granitu szwedzkiego. Całość mierzy około 8 metrów. Na cokole znajdują się następujące napisy:

  • frontowy - Edward M. House
  • po lewej stronie - Pułkownik Edward M. House, 1858 - 1938, mąż stanu USA, przyjaciel Polski. Pomnik ufundowany przez Ignacego Jana Paderewskiego w 1932 r. Zniszczony około 1951 r. odbudowany w 1991 r. wspólnym wysiłkiem polaków w kraju i USA.
  • po prawej stronie - Wdzięczni Polacy

Ciekawostki

  • przedwojenny spiżowy pomnik najprawdopodobniej został przetopiony na ozdoby dla Pałacu Kultury i Nauki.
  • miniatura pomnika (podobnie jak oryginał odlana z brązu) stoi w gmachu Kongresu USA.

Linki zewnętrzne

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.