FANDOM


12.2

Pomnik Bolesława Prusa

Pomnik Bolesława Prusa – pomnik zlokalizowany na skwerze Jana Twardowskiego, u zbiegu ul. Karowej i ul. Krakowskie Przedmieście.

Pomnik autorstwa Anny Kamieńskiej-Łapińskiej odsłonięto 15 stycznia 1977 roku. Postać pisarza o wysokości 3,6 m wykonana jest z brązu i stoi na granitowym cokole. Umiejscowienie pomnika czołowego pisarza polskiego pozytywizmu nie zostało wybrane przypadkowo, gdyż przed wojną w tym miejscu stała XVIII-wieczna kamienica, gdzie mieściła się redakcja oraz drukarnia „Kuriera Warszawskiego". Jednym z jego redaktorów był właśnie Bolesław Prus. Prowadził swoją stałą rubrykę, tzw. "kroniki tygodniowe", które były jednym ze źródeł jego popularności.

Bolesław Prus na pomniku wygląda, jakby przyglądał się komuś z zaciekawieniem. Został przedstawiony jako starszy człowiek, trzymający laskę w założonych za plecami rękach. Pomnik ma podobno symbolizować częste spacery pisarza ulicami miasta.

W 2012 roku pojawiła się propozycja, aby pomnik Bolesława Prusa usunąć, a w jego miejscu ustawić pomnik katastrofy smoleńskiej. Jeden z inicjatorów, profesor Krzysztof Pawłowski argumentował to, że to smutna, tymczasowa przestrzeń z plenerową wystawą przypominającą gazetkę ścienną i biednym pomnikiem Bolesława Prusa, który stoi tam przypadkowo, czym mija się z prawdą[1]. Na takie ulokowanie pomnika nie zgodził się jednak magistrat.

PrzypisyEdytuj

  1. Smoleński pomnik na Krakowskim? Tak, zamiast Prusa, gazeta.pl, 16.02.2012
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.