Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Pomnik Zolnierzy Radzieckich Zima

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Pomnik Zolnierzy Radzieckich Zolnierz

Rzeźba na pomniku

Pomnik Żołnierzy Radzieckich (Park Skaryszewski)

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Pomnik Zolnierzy Radzieckich Jesien

Pomnik Żołnierzy Radzieckich

Pomnik Żołnierzy Radzieckich (znany też jako Pomnik Wdzięczności Armii Radzieckiej albo Pomnik Żołnierzy Armii Czerwonej) stoi w głównej alei Parku Skaryszewskiego. Wykonany został przez Stanisława Sikorę, Stefana Momota i Józefa Trenarowskiego według projektu radzieckiego majora Andrzeja Nieńki.

Historia[]

W dniach od 14 do 15 września 1944 roku w okolicach dzisiejszego ronda Waszyngtona zginęło około 26 Rosjan. Pochowani zostali przy wejściu do parku. W tym miejscu dnia 15 września 1946 roku ówczesny prezydent Warszawy,Stanisław Tołwiński dokonał uroczystego odsłonięcia monumentu. Pomnik został wykonany przez zespół twórców Pomnika Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni stojącego na placu Wileńskim.

Podczas przebudowy ronda Waszyngtona w 1968 roku ciała żołnierzy zostały przeniesione na Cmentarz Mauzoleum Żołnierzy Radzieckich przy ulicy Żwirki i Wigury. Sam pomnik został przesunięty w głąb parku. W 1988 roku na pierwotnym miejscu stanęło popiersie Ignacego Jana Paderewskiego, patrona parku.

W 1999 roku pomnik został odrestaurowany. Po rosyjskich naciskach dyplomatycznych na Estonię w 2007 roku, pojawiły się na nim wymalowane sprayem antyrosyjskie napisy, obecnie pomnik należy do najczęściej dewastowanych warszawskich monumentów.

Wygląd[]

Wykonany z piaskowca, stojący na niewielkim postumencie pomnik wyglądem przypomina fotel. Z przodu znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca żołnierza i skrzyżowane sztandary. Po bokach zamieszczono tablice z inskrypcjami w języku polskim oraz rosyjskim: Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy

Z tyłu znajduje się fragment wiersza Tadeusza Kubiaka:
Ziemio, z której nie wrócę,
Ziemio, na której poległem,
Witaj i żegnaj miasto,
To za kamień Twych bruków, za cegłę...
Za to by Wiśle Wołga,
A Wisła Wołdze oddała
Ostatnią kroplę swej wody
Jak ja Tobie krew mego ciała.

Ciekawostki[]

Advertisement