Warszawikia

CZYTAJ WIĘCEJ

Warszawikia
Advertisement
Ujednoznacznienie
Ten artykuł dotyczy stacji metra. Zobacz też: Rondo ONZ i Zespół przystankowy Rondo ONZ.
C-10 Rondo ONZ (daszek nad wejściem)

Daszek nad wejściem na stację

Stacja C-10[1] Rondo ONZ[2][3] – stacja II linii metra, położona na pograniczu Woli i Śródmieścia, pod rondem ONZ u zbiegu al. Jana Pawła II, ul. Prostej i ul. Świętokrzyskiej.

Budowa stacji[]

<place lat="52.23310733" lon="20.99827009" />

C-10 Rondo ONZ (budowa 3)

Plac budowy stacji, 22.02.2013

C-10 Rondo ONZ (szkielet wejścia)

Plac budowy stacji, 18.01.2014

C-10 Rondo ONZ (budowa, wejście do metra)

Plac budowy stacji, 16.08.2013

Stacja "Rondo ONZ" według pierwszych planów miała powstać w latach 20092011, jednak ze względu na zbyt wysokie koszty odłożono ją w czasie, zakładano też, że będzie połączona podziemnym przejściem z wieżowcem Rondo 1. Umowę na budowę podpisano 28 października 2009 roku, a pierwsze prace przygotowawcze polegające na przeprowadzeniu odwiertów geologicznych przeprowadzono w maju 2010 roku. Pozwolenie na budowę wydano 13 maja 2011 roku[4], a prace rozpoczęto w czerwcu od grodzenia terenu, zerwania nawierzchni asfaltowej oraz likwidacji kolizji z instalacjami podziemnymi. W sierpniu rozpoczęto prace przy murkach prowadzących oraz przebudowę podziemnej infrastruktury, następnie rozpoczęto budowę murków prowadzących i ścian szczelinowych – do końca roku wykonano 40% ścian szczelinowych komory rozjazdowej.

W styczniu 2012 roku zakończono przebudowę magistrali wodociągowej, kolidującej z budową stacji, zmienioną też czasową organizację ruchu w rejonie budowy, w lutym rozpoczęto prace nad zabezpieczeniem wykopu do poziomu płyty stropowej, a w kwietniu zakończono prace przy przebudowie podziemnej infrastruktury technicznej. W czerwcu zakończono budowę ścian szczelinowych w komorze rozjazdowej, by w lipcu rozpocząć montaż belek żelbetowych. W sierpniu rozpoczęto wykopy pod płytę denną oraz wylano betonem górny strop stacji i przejścia podziemne, zaś 31 sierpnia na plac budowy stacji dotarła pierwsza tarcza TBM "Anna", drążąca tunel od strony zachodniej. We wrześniu rozpoczęto zaś wykonywanie płyty fundamentowej w komorze rozjazdów, zaś w listopadzie zakończono wykonywanie ścian szczelinowych, słupów oraz baret.

W styczniu 2013 roku rozpoczęto przygotowania do wylania stropu na poziomie -1, którego część była gotowa w marcu, a całość w kwietniu wraz z płytą denną i tymczasowymi słupami, zaś w czerwcu zakończono budowę platformy peronowej – jako pierwszej na całym centralnym odcinku[5]. Od 15 lipca jako pierwsza gotowa była odtworzona wschodnia jezdnia al. Jana Pawła II, z czasem odtworzono również tory tramwajowe i kolejne jezdnie[6]. W sierpniu rozpoczęto montaż stolarki drzwiowej, we wrześniu zakończono zasypywanie korpusu stacji i wylewanie chodników technologicznych, w listopadzie pojawiły się też pierwsze konstrukcje wejść na stacje z poziomu ulicy[7], a w grudniu także windy i schody ruchome[8]. W lutym 2014 roku zakończono przebudowę przebudowę sieci energetycznej, kontynuowano też montaż urządzeń podstacji energetyczno-trakcyjnej i innych instalacji, w marcu zakończono budowę schodów kamiennych na poziomie -2, a w kwietniu zaczęto montować szklane okładziny wyjść ze stacji, utrzymane w kolorze szarym[9], a na peronach rozpoczęto montaż grafik z nazwą stacji, autorstwa Wojciecha Fangora[10]. W kolejnych miesiącach prowadzono jeszcze dalsze prace wykończeniowe, a na przełomie 2014 i 2015 roku odbiory techniczne. Stacja została otwarta dnia 8 marca 2015 roku, kiedy to uruchomiono centralny odcinek od Ronda Daszyńskiego do Dworca Wileńskiego[11].

W połowie drogi między stacjami "Rondo ONZ" i "Świętokrzyska" powstała również odnoga torów łącząca I i II linię metra, połączyła się ona z I linią zaraz za stacją Centrum. Za nią pozostawione zostało miejsce na tor rozjazdowy.

Wygląd stacji[]

Winda (rondo ONZ)

Winda, zejście z poziomu ronda ONZ

C-10 Rondo ONZ 1

Zejście na perony

C-10 Rondo ONZ 2

Grafika na peronach

C-10 Rondo ONZ 3

Widok peronu i tablic informacyjnych

Stacja "Rondo ONZ" usytuowana została głównie na glinie piaszczystej (patrz mapa), pod rondem ONZ, pomiędzy ul. Twardą (głowica zachodnia) a ul. Mariańską (głowica wschodnia), mimo iż początkowo planowano jej usytuowanie po zachodniej stronie al. Jana Pawła II. Stacja jest dwukondygnacyjna, składa się z poziomu przejść podziemnych oraz z peronów, na powierzchnię prowadzi 11 wejść od 7 wind, w tym na przystanki autobusowe oraz tramwajowe w zespole Rondo ONZ.

Całość stacji ma długość 157 metrów, natomiast sam peron ma długość 120 metrów i szerokość 12 metrów, obok znalazła się długa na 150 metrów komora rozjazdowa. Całkowita powierzchnia stacji wynosi 16 091 metrów kwadratowych, a kubatura wynosi 120 127 metrów sześciennych. Perony utrzymane są w kolorze białym, zaś daszki ponad wyjściami i windami w kolorze szarym. Wyróżniającym się elementem architektury stacji jest antresola z owalnym sufitem, przypominającym kopułę, a umieszczone na niej świecące punkty mają przypominać rozgwieżdżone niebo[12].

Pierwszy pociąg w kierunku Rondo Daszyńskiego odjeżdża codziennie o 5:09, a ostatni w dni zwykłe o 0:23, natomiast w noce piątkowe i sobotnie o 2:54. Pierwszy pociąg w kierunku Dworca Wileńskiego odjeżdża codziennie o 5:05, natomiast ostatni w dni zwykłe o 0:37, natomiast w noce piątkowe i sobotnie o 3:02.

Przypisy

Linki zewnętrzne[]


Advertisement